Adana'da dolandırıcı çetesinden büyük vurgun ! Memurları kandırıp 550 bin TL kazandılar

Adana'da dolandırıcılar büyük bir vurgun gerçekleştirdi. Devlet memurlarını İcra Müdürlüğü'nden aradıklarını söyleyerek hacizli araçları satan çete üyeleri yarım milyon liralık vurgun yaptı. Dolandırıcılar polisin gerçekleştirdiği operasyonda tutuklandı. Gerçekleştirilen baskında 38 şahıs göz altına alındı. Detaylar haberimizde...

ASAYİS 03.03.2019, 09:39 03.03.2019, 17:11
Adana'da dolandırıcı çetesinden büyük vurgun ! Memurları kandırıp 550 bin TL kazandılar

Adana'da akıllara durgunluk veren bir dolandırıcılık oalyı meydana geldi. Devlet memurlarını İcra Müdürlü'nden arıyoruz diye kandırıp ellerinde temiz araçların olduğunu söyleyen ve bu kişileri kandıran çetenin tam 550 bin TL'lik vurgun gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Polis ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyon sonrası 38 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kendilerini 'İcra Müdürlüğü' görevlisi olarak tanıtan çetenin, 'İcralık otomobilleri piyasa koşullarının satıyoruz' diyerek başta devlet memurları olmak üzere vatandaşları dolandırdığını öğrendi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görevlendirmesiyle Adana, İzmir, Bursa, Antalya, Giresun, Hatay ve Malatya'da 500 polisle önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. 'Son Haciz' ismi verilen baskında çetenin İzmir'de yaşayan lideri Ali Ç.'nin de (47) aralarında bulunduğu 38 kişi tutuklanarak gözaltına alındı. 

Polis, operasyonla çetenin, dolandırıcılık yöntemi de gün yüzüne çıkarıldı. Kamu hastaneleri, askeri birlikler, polis merkezleri ve devlet kurumlarını arayan çete üyelerinin, 'Biz icra müdürlüğünden arıyoruz. Elimizde çok temiz bir otomobil var. Hakime hanım bu otomobili gece gündüz ülkesi için fedakarca çalışan devlet memurlarımızdan birinin almasını söyledi. İsterseniz bu aracı bedelinin epey altında size verelim' diye teklifte bulunduğu belirlendi. Bu yolla çetenin tuzaklarına düşürdüğü memurlardan, aracın 'ihale bedelinin bir kısmı' adı altında 10 ila 15 bin lira arasında farklılaşan bir miktar parayı verdikleri hesaba ödemelerini istediği belirlendi. Öte yandan şüphelilerin özelliğini ezbere bildikleri aynı otomobili 85 kişiye sattığı ve 550 bin lira vurgun yaptıkları ortaya çıktı. Mağdurlar arasında 2 Meteoroloji Bölge Müdürü, hemşire, doktor, subay, astsubay ve öğretmenler olduğu da tespit edildi.

Emniyetteki ifadesi alınan 38 şüpheliden 10'u ifadesi alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. 28 kişinin ise sorgusunun sürdüğü belirtildi.

Yorumlar (0)