Ekonomi

Artık sadece uzaktan bakmak zorunda kalabilirsiniz: Sıfır veya ikinci el araba almak isteyen herkesi ilgilendiriyor!

Türkiye’de pek çok vatandaş araba sahibi olmak istiyor. Ancak artık sadece uzaktan bakmak zorunda kalabilirsiniz. Corona virüsü salgını sürecinde birçok otomobil fabrikasının üretime ara vermesi fiyat yükselişine neden olmuştu. Dünya genelinde yaşanan çip krizi de bu yükselişi destekledi. Son olarak gelen bir habere göre ise Mazda, yarı iletken çip tedarik sıkıntısı nedeniyle 2 fabrikasında üretimi durdurma kararı aldı.

Pandemi nedeniyle sıfır ve ikinci el araba fiyatları yükseliş göstermişti. Bu nedeniyle birçok kişi araba fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyordu. Ancak sektörden gelen haberler pek de içaçıcı değil. Son olarak, Japon otomobil üreticisi Mazda, yarı iletken çip tedarik sıkıntısı nedeniyle 2 fabrikasında üretimi durdurma kararı aldığı öğrenildi. Yapılan açıklamada, Japon firma bu ay ülkenin batısındaki 2 fabrikasında 10 gün üretime ara vereceği belirtildi.

OPEL’den ara kararı

Öte yandan otomobil devi Opel de ip tedariki sorunu nedeniyle Almanya’nın Eisenach kentindeki fabrikasında üretime 2022 yılına kadar ara vereceğini açıklamıştı.