Gündem

Artık Büyük İkramiye Talihlisi Ortaya Çıksa Bile Yargı Kararından Geçecek

Yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi kazanan talihlinin henüz ortaya çıkmamasından dolayı, çok sayıda sahte talihlinin Milli Piyango İdaresinin (MPİ) kapısını çalmasına neden oluyor. MPİ Genel Müdürü Bekir Yunus Uçar, “Son günlerde basına yansıyan  haberlerin de ardından onlarca sayıda farklı başvuru, girişimler ve aramalar  oldu. Bunlardan en sonuncusu da önceki gün itibariyle yaşandı. Konuyu cumhuriyet  savcılığına bildirdik, şikayette bulunduk.” dedi.

Uçar, büyük ikramiyenin gerçek  sahibinin çıkıp gelmesini ve 7 ay sonra da olsa ikramiyesini almasını  beklediklerini söyledi ve son günlerde basına yansıyan haberlerin de ardından onlarca  sayıda farklı başvuru, girişim ve aramayla karşı karşıya kaldıklarını belirterek,  “Bunlardan en sonuncusu da önceki gün itibarıyla yaşanan bir hadise oldu. Konuyu  cumhuriyet savcılığına bildirdik, şikayette bulunduk.” diye konuştu.

70 milyon liralık ikramiyenin çıktığı biletin sahibi olduğunu ileri  süren bir kişinin idareye başvurduğunu anlatan Yunus Uçar, olaya ilişkin şu  bilgileri verdi:

“İdaremize gelen kişi cebinden biletini çıkardı ve idare yetkililerine  vermek istedi. İdaremiz yetkilileri 40 yılı aşkın tecrübeyle bileti kontrol  amaçlı teslim almadan önce arkasına ismini, soy ismini ve imzasını atmak  suretiyle ciro ederek teslim etmesini istediler, bu kişi bundan imtina etti.  Bizim arkadaşlarımız da ısrarla isim ve imzasını yazmasını istediler. Daha sonra  bu kişi mecbur kalarak 70 milyon liralık ikramiyenin tuttuğunu iddia ettiği  biletin arkasına adını yazarak bize uzattı. Biz gerek cihazlarımızla, gerek  ikramiye bültenindeki numaralardan kontrol ederek, bunun amorti dahi isabet  etmemiş bilet olduğunu görüp bileti kendisine teslim ettik. Bu arada bir telefon  görüşmesi yapması gerektiğini ifade ederek, odadan dışarı çıkıp telefon görüşmesi  yapıp tekrar geldiğinde bileti idareci arkadaşlardan istedi. Bir dakika önce  cebine koyduğu bilet için ‘Biletimi geri verin, size verdim, geri vermediniz.’  şeklinde ifade kullandı.”

 “Cumhuriyet  savcılığına suç duyurusunda bulunduk”

Söz konusu kişinin ikramiye ödeme heyetini de töhmet altında  bıraktığına işaret eden Uçar, bunun üzerine üst araması için karakoldan polis  memuru talep ettiklerini söyledi. Uçar, polis memurlarının gelmesi üzerine  kişinin yanlışlık olduğunu belirterek, bileti bulup çıkardığını aktarırken, “Bu  durum, kişinin dolandırma çabası içinde olduğunu düşüncesini uyandırdı. Biz bunu  adli vaka haline getirdik, kurumumuz ve arkadaşlarımızın itibarı için cumhuriyet  savcılığına suç duyurusunda bulunduk.” ifadesini kullandı.

Uçar, başka bir vatandaşın da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına büyük  ikramiye çıkan biletinin çalındığına dair başvuru yaptığını belirterek, iki  dosyayla birlikte konunun bir de yargı yoluyla incelenmesi için başvuruda  bulunduklarını söyledi.

“Merkez Bankası ve savcılığa sorulacak”

İdarenin yüzde 100 şeffaflık kuralıyla çalıştığını bildiren Uçar,  şöyle devam etti:

“Bize sorulan hukuki çerçevedeki bilgiyi vermekle mükellefiz. O  çerçevede o soruşturma da yürüyor. O soruşturmanın sonucu ortaya çıkmadan,  gerçekten biletini ibraz ederek talihli olarak ortaya çıkan bir kişi de gelmiş  olsa cumhuriyet savcılığının bu soruşturmasıyla paralel şekilde Merkez  Bankasından teyit almadan bu ödemenin yapılması mümkün olmayacak. Bir talihli  elinde biletle geldiğinde iki kuruma soru soracağız. Bunlardan birisi,  biletlerimizin basıldığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en güvenli matbaası  olan Merkez Bankası matbaası. Biletin gerçek olup olmadığını onlara soracağız.  Cumhuriyet savcılığına da gelen kişiyle, ‘biletim çalındı’ suçlamasıyla başvuran  kişinin arasında bir bağ olup olmadığını soracağız. Yargının vereceği karar  doğrultusunda bu işlem gerçekleştirilecek. İkramiye ödenmesi, soruşturmanın  bitmesine, yargı kararına kalmış bir durum haline gelecek.”

Uçar, günü geldiğinde ikramiyenin ödendiğine yönelik açıklamanın  kamuoyuna yapılacağını dile getirerek, talihlinin ortaya çıkmaması halinde de  ikramiyenin Hazineye iade edildiğini ilan edeceklerini söyledi. MPİ’nin, ülkenin en güvenilir kuruluşlarından birisi olduğunu  vurgulayan Uçar, “Hiçbir siyasi düşüncenin, hiçbir ticari girişimin, hiç  kimsenin, herhangi bir saikle bu teşkilatı, kamu kurumunu yıpratmaya hakkı ve  haddi olamaz. İnsanlara bu bileti satarken, oyunları oynatırken umut  satıyorsunuz. Bunun devamında en hakkaniyetli şekilde neler yaşandığını, kazanan  varsa kimin kazandığını  ifade etmek durumundayız. Bu vazifeyi yerine getirmeyi  de ümitle bekliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu