Gündem

Artık bu belge için evden çıkmanıza gerek yok: e-Devlet üzerinden verilecek!

Dijital çağın gelişmesi ile beraber pek çok hizmet e-Devlet sistemi üzerinden verilmeye başlandı. Son olarak yazılı açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sertifika almak için evden çıkmaya gerek olmadığını duyurdu. Bu kapsamda yapılan açıklamada, Halk eğitimi merkezleri tarafından düzenlenen kurslara ait tüm sertifikaların e-Devlet kapısı üzerinden verileceği bildirildi.

e-Devlet sistemine yeni bir hizmet eklendi. Buna göre, artık kurs sertifikaları e-Devlet kapısı üzerinden verilecek.
Millî Eğitim Bakanlığı hayat boyu öğrenme kapsamında halk eğitimi merkezlerinde sürekli kurslar düzenliyor. Bu kurslar ile bireylerin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmelerine destek verilmesi amaçlanıyor.

Düzenlenen kursların tüm süreçleri Bakanlık tarafından hazırlanan e-Yaygın sistemi ile yürütülüyor. Bu kapsamda Ekim 2021′ e kadar geçen sürede 37 milyon 821 bin 524 vatandaş, 44 milyon 619 bin 327 sertifika almış bulunuyor. Artık bu sertifikaların tamamı e-Devlet üzerinden alınabilecek.

Bakan Özer açıklama yaptı

Hayat boyu öğrenme kapsamında vatandaşların taleplerine göre düzenlenen halk eğitim kurslarını yaygınlaştırmak ve erişilebilirliğini artırmak için yeni bir planlamaya gidildiğini kaydeden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bu kursların başarıyla tamamlanması durumunda alınan belge ve sertifikaların da halk eğitim merkezlerine gitmeden alınabilmesi için yeni bir çalışmayı da tamamlamış bulunuyoruz. Artık vatandaşlarımız, bu belge ve sertifikaları e-Devlet kapsından alabilecekler. Bu projeyi başarılı bir şekilde tamamlayan Bilgi İşlem ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüklerimize teşekkür ediyorum.” dedi.