EkonomiGenel

Araç sürücülerine son uyarı: Belirlenen tarihe kadar bunu yapmazsanız ceza kesilecek!

Araç sürücülerine son uyarı… Eski tip sürücü belgesine sahip milyonlarca ehliyet sahibi vatandaş ehliyet yenileme işlemini askıya alırken, resmi olarak belirlenen tarihe kadar yenileme işlemini yapmayanlara ceza kesileceği açıklandı. Peki ehliyet yenileme için son tarih ne zaman? Ehliyet yenileme işlemi nasıl yapılır?

Sürücüler, 31 Aralık 2022 tarihine kadar İlçe Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla eski ehliyetlerini yeni sürücü belgesi kartlarıyla değiştirebilecekler.

Bu süreçte ise tıpkı eski kimliklerin yeni kimlik kartlarıyla değişim sürecinde verildiği gibi sürücülere de kullanabilmeleri için geçici bir form verilecek. Bu form kısa bir süre için ehliyet yerine kullanılabilecek.

31 Aralık 2022’den sonra trafikte eski sürücü belgesiyle tespit edilen kişilere idari para cezası uygulanacak.

Ehliyet Yenilemede Gerekli Belgeler

Vatandaşların yeni ehliyet randevusu oluşturup Nüfus Müdürlüklerine gidecekleri gün önceden hazırlamaları gereken bazı evraklar bulunuyor. Bunlardan ilki, herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşundan alınacak “Sürücü Olur” raporu. Bunun dışında, MERNİS sisteminde adres bilgilerinin kayıtlı olması gerekiyor. Eğer başka bir adresten teslim almak isteniyorsa bunu özellikle bildirmek şart. Son olarak ise son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf da tüm adaylardan talep ediliyor.

Peki ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

2022 yılı itibariyle ehliyet yenileme ücreti 15 lira olarak belirlendi. Bu tutarın 13 TL’si “değerli kağıt” bedeli olarak, 2 TL’si de “vakıf payı” bedeli olarak geçiyor.