Ekonomi

Araç sahiplerini sevindirecek gelişme: Yeni indirim geliyor!

Corona virüsü salgını sonrası düşen ancak salgın sonrası dönemde yeniden yükselişler görülen petrol ve motorin ile ilgili yeni gelişmeler meydana geldi. ABD'de ham petrol stokları ve üretimin yükselmesi fiyatların düşmesi beklentisi yarattı. Dün benzin fiyatlarına gelen 22 kuruşluk indirimin ardından, motorinde 17 kuruş, benzin de ise 12 kuruş olmak üzere yeni indirimlerin uygulanması bekleniyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını sonrası petrol üretici ülkeler anlaşamamış ve petrol fiyatlarında önemli düşüşler meydana gelmişti. Ancak bren petrol kısıtlama kararlarıyla toparlanmaya başladı ve bir ara 42 dolara kadar çıktı.

Petrolün ton fiyatında yüzde 8’den fazla düşüş

Son gelen haberlere göre ise Bren petrolün varili hafta ortasında 40 doların altına gerileyince, uluslararası piyasalardaki petrolün ton fiyatında da yüzde 8’den fazla düşüş yaşandı.

30 Haziran tarihinde indirim bekleniyor

ABD’de ham petrol stokları ve üretimin yükselmesi küresel piyasada arz fazlası endişesi yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle benzin fiyatlarında düşüşler yaşanması bekleniyor. Benzinin ton fiyatlarında 377 dolardan 364 dolara, motorinin ton fiyatı ise 351 dolardan 346 dolara gerileme yaşandı. Bu nedenle Türkiye’de iç piyasada 30 Haziran tarihinde benzine 12 kuruş motorine 17 kuruş indirim bekleniyor.

İlgili Makaleler