Ekonomi

Araç sahiplerine müjde! Petrol çok sert düştü: Büyük indirim geliyor!

Petrol fiyatları 9 ayın en düşük seviyelerinde seyretmesinin ardından akaryakıt sektöründe büyük indirim beklentisi oluştu. Sektör kaynakları benzin ve motorine indirim geleceğinin sinyalini verdi.

Petrol fiyatları 9 ayın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Brent petrolün varil fiyatı 84 dolardan işlem görüyor.

Benzin Ve Motorine İndirim Sinyali

Petrol fiyatlarında gözlemlenen gerilemenin ardından motorin fiyatı ve benzin fiyatlarına indirim beklentisi oluştu.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

  • İstanbul’da motorin litre fiyatı 23.07 liradan benzinin litresi ise ortalama 19.23 liradan satılıyor.
  • Ankara’da benzin litre fiyatı 19.34 TL, motorin litre fiyatı 23.15 TL’den satılıyor.
  • İzmir’de benzin litre fiyatı 19.34 TL, motorin litre fiyatı 23.21 TL’den satılıyor.

Brent Petrol Nedir?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar. Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Üretimi Daha Ucuz Ve Hızlı Olan Daha Çok Talep Görür

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

Bir Varil Brent Petrol Kaç Litredir?

SPK’nın internet sitesinde yer alan verilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre). Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.