Gündem

Araç sahipleri için artık değişti: 7 güne düşürüldü!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik ile beraber, EGEDES olan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi devreye alınmasına karar verildi. Yönetmelikte denetimlerde egzoz gazı ölçüm sonucunun sınır değerlere uygun çıkmayan araçlar için ölçümün tekrarlanması için verilen süre 30 günden 7 güne düşürüldü. Geçerli egzos gazı emisyon ölçümü olmayanlara taşıt sahiplerine ise idari para cezası verileceği öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Egzoz gazı emisyonu kontrolü yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre artık egzoz emisyon denetimleri EGEDES üzerinden yapılacak. Yeni düzenleme ile araç sahiplerinden fiziki belge istenmeyecek ve ölçüm raporları ile ilgili düzeltme ve plaka değişikliği gibi işlemleri dijital ortamda yapılacak.

Ayrıca egzoz gazı ölçüm sonucunun sınır değerlere uygun çıkmaması halinde, ölçümün tekrarlanması için 7 gün süre verildi. Geçerli egzos gazı emisyon ölçümü olmayanlara idari para cezası uygulanacak. Araç sahipleri yapılan emisyon ölçümleri ile ilgili rapora ise e-Devlet sistemi üzerinden ulaşabilecek.

Denetimler ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden il müdürlüğü personeli tarafından, EGEDES ile il müdürlüğü personeli tarafından, Trafik kolluğunun denetim noktalarında trafik kolluğu ve il müdürlüğü personeli ile müşterek yapılır. Trafik kolluğu olmadan karayolunda araç durdurularak denetim yapılamaz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden il müdürlüğü personeli tarafından, taşıt tescil plakası veya taşıt şasi numarası ile sorgulama yapılır.

EGEDES ile il müdürlüğü personeli tarafından sabit halde veya seyir halinde denetim yapılır.

EGEDES ile sabit denetimlerde, denetim aracı karayolunda yol kullanıcıları tarafından rahatlıkla görülebilecek yer, konum ve pozisyonda trafik akışını etkilemeyecek ve tehlikeye düşürmeyecek şekilde konuşlanır. Viraj, kavşak, köprü ve tünel gibi görüşün azaldığı yerler, kaplamanın daraldığı ya da trafik işaretlemeleri ile geçmenin yasaklandığı yol kesimleri ve yol zemininin karlı veya buzlu olduğu durumlar ile görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda zorunluluk olmadıkça sabit denetim yapılmaz.

EGEDES ile seyir halindeki denetimlerde, mobil plaka tanıma sistemi cihazı, denetim aracına her türlü güvenlik önlemi alınarak monte edilir. Karayolu üzerinde veya kamuya açık alanlarda hareketli veya sabit olan, duraklama veya park halindeki motorlu taşıtlar dahil olmak üzere egzoz gazı emisyon denetimleri yapılır.

YÖNETMELİĞE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.