Kamu

Araç sahipleri dikkat: 1 Nisan tarihine kadar zorunlu!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) kış lastiği uygulamasına ilişkin açıklamada bulundu. 1 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğunu söyleyen EGM, 13-15 Şubat tarihlerinde yapılan denetimlerde 268 aracın trafikten men edildiğini söyledi. Peki, hangi araçlar için kış lastiği zorunlu? İşte cevabı…

EGM’den kış lastiği denetimlerine ilişkin açıklama yapıldı.

EGM tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Ülkemizde şehirlerarası karayollarında yolcu veya eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu kapsamda soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamının sağlanması, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı olası trafik kazalarının önlenmesi, denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla 13-14-15 Şubat 2021 tarihleri arasında (3 gün süreyle) ülke genelinde “kış lastiği kullanımına” yönelik olarak özel denetim gerçekleştirildi.

49.183 araç/sürücü denetlendi.
124 aracın zorunluluk kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı veya uygun olmayan lastikle seyahat ettiği tespit edildi.
268 araç trafikten men edildi.
13 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.
2.677 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.
Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerin hem kendilerinin hem de diğer yol kullanıcılarının can güvenliklerini sağlamak için soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanımına özen göstermeleri ve diğer trafik kurallarına uymaları hatırlatılır, denetimlerin devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kimler için kış lastiği zorunlu?

Kış lastiği uygulaması, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil yine de can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor. Kış lastiği uygulaması ile kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olması önlenmeye çalışılıyor. Bu sene araç sahiplerinin 1.6 mm altında olan lastikleri değiştirmesi ve mutlaka lastik yanaklarında kış lastiği logolu lastiklerin kullanması gerekiyor.