Gündem

Araç ehliyeti olanlara duyuruldu: Zaman geçmeden bin 130 TL ödeme yapmak zorundasınız, ödemezseniz…

Araç ehliyeti olanlara bu yıl için duyuruldu. Yapılan duyuruya göre bu sene 1.130,44 TL ödeme yapılması gerekiyor. Ödeme yapmayanlar yani araç muayenesini zamanında yaptırmayanlar muayene bedelinin yaklaşık yüzde 5’i şeklinde hesaplanan gecikme bedelini ödemek durumunda kalabilirler.

Araç sahipleri için TÜVTÜRK güncel listeyi yayınladı. Buna göre, araba sahiplerinin 2023 yılında 1.130,44 TL muayene ücreti ödemesi gerekiyor. Ödemeyi yapmayanlar gecikme bedeli ödemek durumunda kalabiliyorlar.

2023 Yılı Güncel Araç Muayene Fiyat Listesi

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet
575,84 TL

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork
1.130,44 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker
1.528,10 TL

Araç Muayene Ücreti Ödeme

Tüm istasyonlarımızda kredi kartı, banka kartı ve nakit olarak ödeme yapılabilmektedir. Kredi kartı veya banka kartıyla yapılan işlemlerde, hizmet sağlayıcı firmanın yasal mevzuata göre belirlediği hizmet bedeli ödeme tutarına eklenmektedir.
2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

Araç muayene fiyatlarına KDV dahildir.

Muayene raporu sonucuna göre “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz.

Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını, Türkiye genelinde aynı araç grubuna hizmet veren tüm istasyonlarda, bir ay içerisinde ücretsiz yaptırabilirler.
Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.