Ekonomi

Araç alacaklar dikkat: 2. el araba fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme!

2. el araç fiyatları düştü mü? sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. İkinci el araba sahibi olmak isteyen sürücüler son gelişmeleri yakından takip ediyor. Tüm dünyayı etkisi atlına alan koronavirüs salgını araba piyasasını da oldukça etkiledi. Ancak araba almak isteyenler için güzel haber geldi. İkinci el piyasasında fiyatlar düşerken, galericiler araç almanın tam zamanı olduğunu söyledi.

Fiyatlar yüzde 10 düştü. 90 bin liralık bir aracı 82 bin liraya alabilirsiniz. Sıfır araçlar piyasaya girdi ve ivme tersine döndü. İkinci el arabada fiyatlar düştü, yaz aylarında fiyatlar yükseleceğinden araç almanın şu anda tam zamanı olduğu belirtiliyor.

2. EL ARAÇ ALACAKLAR DİKKAT

İkinci el otomobil alım satımı yapan firma sahibi Egemen Kurtçu (37), “İkinci el piyasası şu an araç almak isteyenler için en doğru zaman. Sıfır araçlar ülkeye girmeye başladı. Geçen ay 90 bin TL’ye sattığımız bir araç bu ay 82 bin TL’ye düştü. Yüzde onluk bir düşüş söz konusu. Ancak daha fazla düşeceğini de düşünmüyorum” dedi.

‘SIFIR ARAÇLAR ÜLKEYE GİRMEYE BAŞLADI’

İkinci el otomobil satış sorumlusu Muharrem Varol (32), “Pandemi falan derken sıfır araç piyasası oldukça daralmıştı. Taleplerden dolayı fiyatlar sürekli ikinci elde yukarıya çıkmıştı. Sıfır araçlar ülkeye giriş yapmaya başladı. Bu dönemde sıfır araç satışlarımız oldukça arttı. Piyasa suni bir şekilde yükselmişti. Mevcut piyasa fiyatı yerine oturuyor” diye konuştu.

‘PANDEMİ BİTİNCE FİYATLARIN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

İkinci el otomobil almaya gelen emekli öğretmen Nizamettin Gören, “Şu an fiyatlar daha uygun. Pandemi bitince fiyatların artacağını düşünüyorum. Onun için fiyatlar artmadan otomobil almaya geldim” dedi.

Cep telefonu satışı yapılan dükkan sahibi, evli ve 1 çocuk babası İsmail Koç (37), “Fiyatlara baktık. Sıfır aracın gelmesiyle piyasada fiyatlar düşmüş. Fakat istediğim aracı bulamadım. Daha önce araç satmıştım. Birkaç ay önce fiyatlar nedeniyle alamamıştım. Bakınıyorum” diye konuştu.

Ayakkabı firmasında çalışan evli ve 1 çocuk babası Erkan Yılmaz (44) ise, “Fiyatlar düşünce otomobil bakmaya geldim. 170 bine kadar bütçem var. İkinci aracım olacak. Bunu eşime almak istiyorum. Pandemi nedeniyle toplu taşıma araçları kullanmasını istemiyorum” dedi.