Gündem

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor: Tarih verildi!

Türkiye’de aracı olan herkesi ilgilendiren bir duyuru yapıldı. TÜVTÜRK corona virüsü salgını nedeniyle araç muayenesi yaptıramayanlara ek süre tanıdığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, araç sahipleri 30 Eylül'e kadar muayenelerini yaptırabilecek. İşte TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamanın detayları…

Araç sahibi olan vatandaşları sevindirecek açıklama TÜVTÜRK ‘ten geldi. Türkiye’de 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgını nedeniyle araç muayene sürelerini daha önce 17 Ağustos’a kadar erteleyen TÜVTÜRK, 17 Ağustos tarihine kadar yaptıramayan araç sahiplerine yine ek süre tanıdığını duyurdu. TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamaya göre, araç sahipleri 30 Eylül’e kadar muayenelerini yaptırabilecek.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada konuya ilişkin olarak şu ifadeler kullanıldı:

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 11.08.2020 tarih ve 80465175-225.03-E.44132 sayılı yazısına istinaden araç muayene istasyonlarında Corona virüsün (COVİD-19) yayılımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza etkisinin en aza indirilmesi amacıyla; 03/04/2020 tarih ve 31088 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi, ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Yönetmeliğe eklenen GEÇİCİ 2 inci madde “Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilen COVİD-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14.maddesi gereğince muayene süresi gelen araçların muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu süresinin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.” hükmüne amirdir.

İlgili Makaleler

İstasyonlarda gerekli hijyen tedbirleri alındı

Buna göre 03/04/2020- 03/07/2020 tarihleri arasında araç muayene süresi sona eren ve 17/08/2020 tarihine kadar muayeneleri yapılamayan araçların muayenelerinin yapılabilmesi için Yönetmeliğin Geçici 2.maddesinde bahsi geçen 45 günlük sürenin 30/09/2020 tarihine kadar uzatılması uygun görülmüştür.

Bu süre zarfında Türkiye genelindeki istasyonlarımız hizmet vermeye devam etmektedir. Halihazırda T.C Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve uygulanan önlemlere ek olarak Türkiye genelindeki tüm istasyonlarımızda gerekli hijyen tedbirleri alınmış bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu