Teknoloji

Araba Tutkunları Merak Ediyor! İşte Dünyanın En Garip Tasarımına Sahip Arabaları!

Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında milyonlarca araç üretildi. Özellikle otomobil tutkunlarının merakla takip ettiği bazı araçlar günümüzde hala severek kullanılırken bazıları ise diğerleri kadar talep görmeyerek tarihin tozlu raflarına kaldırıldı. Peki dünyanın en garip görünümüne sahip araçları hangileriydi? İşte o aralardan bazıları…

Venturi Eclectic

venturi-eclectic-nasil-bir-araba

2006 yılında tanıtılan Venturi Eclectic, güneş paneli ve rüzgar türbini gibi güç kaynaklarına sahip olduğu için ayrı bir öneme sahip. Elektrik prizi aracılığıyla da şarj edilebilen araç, bu şarj ile 22.5 km mesafe kat edebiliyor.

L’Oeuf Electrique

loeuf-electrique-nasil-bir-araba

L’Oeuf Electrique. Zamanın şartları doğrultusunda minimal ekipmanla ortaya çıkan bu araç, mühendis Paul Arzens tarafından tasarlanmış. Motorsuz haliyle sadece 60 kg ağırlığa sahip olan, önde 2, arkada tek olmak üzere toplam 3 tekerleği bulunan 1942 model L’Oeuf Electrique, “elektrikli yumurta” anlamına geliyor. Elektrik motoru eklenince 90 kg, piller eklendiğinde de toplam 350 kg ağırlığa ulaşan araç, iki yolcu ile saatte 60 km/s hıza ulaşabiliyor ve tek şarj ile yaklaşık 100 km yol alabiliyor.

Dodge Deora

1967-dodge-deora-nasil-bir-araba

Dodge Deora 1967, bir pick-up olarak tasarlansa da ilginç görünümü nedeniyle seri üretime geçilemedi.

Ferrari Modulo – Pininfarina 512 S

ferrari-modulo-pininfarina-512-s-nasil-bir-araba

Ferrari, 1970 yılındaki tasarımı Modulo ile sıra dışı olmayı başarmış. Pininfarina 512 S olarak da bilinen Ferrari Modulo, bir sürat teknesini andıran tasarımı ile çok tutmasa da 0’dan 100 km/s hıza 3.1 saniyede ulaşabiliyor ve 340 km/s hıza ulaşabiliyordu.

Tasco 1948

tasco-1948-nasil-bir-araba

1940’lar Amerika’sının “gelecek çağın teknolojisi” figürlerini barındıran Tasco 1948, uçaklardan ilham alınarak tasarlamıştı. İkinci Dünya Savaşı uçakları ve spor model otomobil tasarımlarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan aracın adı, üreticisi olan The American Sportscar Company’nin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Ağırlıklı olarak alüminyumdan üretilen model, seri üretime geçemedi.

Peel P50

peel-p50-nasil-bir-araba

1962-65 yılları arasında üretilen Peel P50, en ilginç tasarımlı arabalar arasında yer almayı başarıyor. Önde 2, arkada 1 olmak üzere toplam 3 tekeri bulunan bu tek kişilik aracın toplam ağırlığı sadece 59 kg. Bagajı ise ayrı bir parça olarak satılıyor. Geri vitesi bulunmayan modelde 3 ileri vites mevcut

Nissan S Cargo

nissan-s-cargo-nasil-bir-araba

Nissan S Cargo, 1993-2006 yılları arasında sadece 8 bin adet satabilmiş. Ön farları, tamponu, kapıları ve camları ile başlı başına ilginç bir tasarıma sahip olan araç, en garip van modellerinden biri olmayı başarıyor.

Stout Scarab

stout-scarab-nasil-bir-araba

Stout Scarab, üretildiği yıl olan 1936’dan çok daha sonraki çağlara ait. Tespih böceği tasarımı ve parlak metalik gri dış kaplaması dışında aracın en önemli özelliklerinden biri de sabit olan sürücü koltuğu dışında oturma düzeninin oldukça esnek olması merak uyandırıyor.

Sebring-Vanguard CitiCar

sebring-vanguard-citi-car-nasil-bir-araba

1974’te ABD’de üretilen Sebring-Vanguard CitiCar, golf arabalarından ilham alınarak tasarlanan bir model. 4500 dolardan satışa çıkan bu elektrikli araba, maksimum 60 km/s hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 60 km yol kat edebiliyordu.