EkonomiGündem

Araba satın almak isteyenler merak ediyordu: ÖTV indirimi ilgili önemli açıklama!

Bu sene en çok tartışılan konulardan bir tanesi de araba fiyatları. Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarındaki yükselişler nedeniyle vatandaşlar araç fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyorlar. Konu hakkındaki açıklama Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. Palandöken ÖTV indirimi beklediklerini söyledi.

Küresel pandemi araç fiyatlarını da etkiledi. Araba satın almak isteyenler artan fiyatlar nedeniyle bu planlarını ertelemek zorunda kaldılar. Bu nedenle araçlarda ÖTV indirimi yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. TESK Genel Başkanı Palandöken, şahsi aracını da yenilemek, satmak isteyen binlerce vatandaş olduğunu söylediği açıklamasında, “Yaş nedeniyle çalışamaz duruma gelen okul servis araçları, taksi ve benzeri birçok ticari aracın yenilenmesi gerektiği unutulmamalı. Bununla birlikte şahsi aracını da yenilemek, satmak isteyen binlerce vatandaş var. Pandeminin etkilerinden kurtulmaya başladığımız bu dönemde piyasaların canlanması için ticari araçlar başta olmak üzere tüm araçlar için ÖTV indirimi yapılmalı. Bankalar da taşıt kredilerinde elini taşın altına koyarak faizlerde indirim yapmalı” dedi.

Bankalar kredi faizlerinde indirim yapmalı

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam araç üretimi yüzde 29 azaldığını söyleyen Palandöken, “Bu yıl ilk 6 ayda bu toplam üretim yüzde 23 arttı fakat piyasaların hareketlenmesi, geçen yılın durgunluğunun atılması için ÖTV indirimi yapılmalı ki hem üretim hem satışlar büyük bir ivme kazansın. Bununla birlikte bankalar da elini taşın altına koyarak araba için verilecek kredi faizlerinde indirim yapmalı” ifadelerini kullandı.

Vergiler ile beraber araç fiyatı iki katına çıkıyor

ÖTV indirimi ile beraber hem istihdama katkı sağlanacağını hem sanayinin hurda ihtiyacına destek olunacağını bildiren Palandöken, yeni bir araç alınmak istediğinde vergiler ile araç fiyatının iki katına çıktığını söyledi. Palandöken açıklamasında, “Artık pandemi etkilerinin hızlı aşılama ile azaldığı bu yeni dönemde binlerce aracın yenilenme zamanı da geldi. Yeni bir araç alınmak istendiğinde vergiler ile aracın fiyatı neredeyse iki katına çıkıyor. Bu araçların yenilenmesi, pandemide ekonomik olarak zor günlerden geçen esnafımız için çok daha büyük bir maliyet gerektiriyor. Üstelik araç fiyatları kur nedeniyle son 4 yılda yüzde 200 gibi yüksek bir oranda artış gösterdi. Fiyatlar böyle iken, esnafımızın 2 yıldır durumu ortadayken, geçtiğimiz yıllarda yapıldığı gibi yeniden araç alımlarında ÖTV indirimi yapılması hem esnafı hem piyasaları rahatlatır” dedi.