Ekonomi

Araba almak isteyenler dikkat: Fiyatlar yüzde 20 düştü!

Corona virüsü salgını sonrasında sıfır araç üretimi durmuş ve artan talep nedeniyle ikinci el araç fiyatları tavan yapmıştı. Üretimin yeniden başlaması ile beraber ise araç fiyatlarında dengeler değişti. Galericilerden alınan son bilgilere göre, otomobil satışları durdu ve fiyatlar yüzde 20 düştü.

2021 yılında araba almak isteyen vatandaşlar güncel araç fiyatlarını araştırıyorlar. Bu sene araba fiyatlarına indirim bekleyen vatandaşlara güzel haber galericilerden geldi. Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, araç piyasasında bir durgunlaşma yaşandığını söyledi. Yaşanan durgunluk ise fiyatların yüzde 20 düşmesine neden oldu.

100 bin TL olan araba 80 bin TL’ye geriledi

Konu hakkında açıklama yapan Kınık, “İkinci el otomobil piyasası bir süre önceki rüzgarla birlikte iki kat zamlanmıştı. Bunun sonucunda da iş değişti. Şu anda piyasa aşağıya geldi. Piyasa artık durdu. Yaklaşık iki aydır telefonlarımız çalmıyor. Pahalı arabalarda geri gelme daha da çoğaldı. Döviz geri geldiği müddetçe, faizler yüksek olduğu müddetçe bizim de araba işimiz biraz duracaktır. 1 milyon TL’lik lüks arabalarda 150 bin TL kadar aşağı gelme oldu. Hala da rakamlar aşağıya doğru geliyor gibi. Orta sınıf otomobillerde de yüzde 20 oranında bir indirim oldu. Bundan iki ay önce 100 bin TL olan bir otomobil, 80-85 bin TL’ye kadar geriledi” ifadelerini kullandı.

İkinci el araba almanın tam zamanı

 

Galerici Rıfat Bilgili ise “2020 Kasım ayından beri ikinci el otomobil piyasasında bir duraklama var. Buna müteakip de fiyatlar geri gelmeye başladı. Fiyatlar geçen sene bir dönem yüzde 100 yükselmişken, şu anda ise yüzde 20 oranında düştü. Yılbaşından sonra fiyatlar düşmeyi de bıraktı. Çünkü insanlar mevcut fiyatlara alıştı. İnsanlar yeni yılın ilk ayının bitmesini bekliyordu. Şu anda ikinci el otomobil almak isteyenler için fırsat zamanı. Çünkü Şubat ayından itibaren fiyatlar yükselebilir. Bu yükselme trendi de yılsonuna kadar gidebilir. 1 milyon TL ve üstü lüks arabalarda piyasa canlanmaz. Bunlarda alım gücü düşük. Ama 50 bin 500 bin TL arasındaki otomobillerde fiyatlar yükselebilir. Biz de internet satışlarını takip ediyoruz. Arayan olmasa bile favoriye alınan araç sayısı her gün artıyor. Alabilme düşüncesi ve bir arayış olduğunu gözlemliyoruz. Bundan dolayı da orta sınıfta fiyatlar daha düşmez, artabilir.” açıklamasında bulundu.