Ekonomi

Araba alacaklara müjde! 2. el otomobil fiyatları düşüyor

Araba alacaklara müjde! Koronavirüs salgını nedeniyle 2. el araba fiyatlarının yükselmesinin ardından güzel haber geldi. Döviz kurundaki düşüş ve faizlerin yükselme beklentisi araba fiyatlarına olumlu yansıdı. Araç satımında durgunluk yaşandı. Yaşanan gelişmeler sonrası 2. el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların gerilemesi bekleniyor. 

Araba alacaklara müjdeli haber geldi. Döviz kurundaki düşüş ve faizlerin yükselme beklentisi araba fiyatlarına olumlu yansıdı. Araç satımında durgunluk yaşandı. Yaşanan gelişmeler sonrası önümüzdeki günlerde 2. el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların gerilemesi bekleniyor.

Aylardır büyük canlılığın yaşandığı ikinci el otomobil pazarında satışlar döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket ve faizlerde indirim beklentisi ile yavaşladı.

İkinci el otomobil pazarında aylardır yaşanan canlılık hız kesti. Kovid-19 pandemisi nedeniyle ekimde talepte düşüş yaşanırken, kasımda döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket ve faizlerde indirim beklentisi ile satışlar adeta durdu.

Beklemeye geçen tüketiciler piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ikinci el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların normal seviyelere geleceği tahmin ediliyor.

Ayrıca aracını hızla elinden çıkarmak isteyen satıcılar nedeniyle fiyatlarda yüzde 10-15 civarında düşüşler görülebileceği konuşuluyor.

‘2. EL OTOMOBİL FİYATLARINDA GERİLEME YAŞANIR’

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, kasımdaki satışların ekime göre yüzde 30 düştüğünü söyledi.

Kurlardaki dalgalanmayla birlikte tüketicilerin beklemeye geçtiğini ifade eden Ayyıldız, talebin yavaşlamasında Kovid-19 vakalarındaki artışın da etkili olduğunu kaydetti.

Bu dönemde ikinci eldeki fiyat artışının durduğunu söyleyen Ayyıldız, “Ama fiyatlarda bir gerileme söz konusu değil. Bundan sonra kurdaki düşüşe göre ikinci el otomobil fiyatlarında bir gerileme yaşanır. İkinci el fiyatlarındaki düşüş kurdaki düşüşten daha fazla olur” diye konuştu.

Ayyıldız, döviz kurunun bu seviyelerde kalması halinde ikinci el otomobil fiyatlarında yıl sonuna kadar yüzde 15 civarında düşüş yaşanabileceğine dikkat çekti.