Teknoloji

Apple kullanıcılar dikkat: Müşterilerine para ödemesi yapacak!

Teknoloji devi Apple, müşterileri yanılttığı iddiası için açılan dava nedeniyle müşterilerine para ödemesi yapacak. Söz konusu ödemenin 68 milyon dolara yakın olduğu öğrenildi.

Apple’ın bir dava ile daha başı dertte. Apple’ın AppleCare koruma planı kapsamında yeni cihazlar vermek yerine yenilenmiş cihazlar verdiği iddiası ile açılan davada şirket müşteriler işe anlaşma yoluna gitti.

Müşterilere 68 Milyon dolar ödeme

Bu kapsamda şirketin müşteriler, yasak ücretler ve diğer masraflar için 95 milyon dolarlık bütçe ayırdığı öğrenildi. 68 milyon dolara yakın ödeme sadece müşteriler için yapılacak.

ABD’Lİ MÜŞTERİLER İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Apple, ABD’deki hüküm ve koşullar, servise gelen bir üründe yeni veya yenilenmiş, performans açısından yenisiyle eşdeğer parça veya ürünler kullanabileceğini belirtiyor. Ancak müşteriler yenilenmiş veya “yeniden üretilmiş” cihazların “performans ve güvenilirlik açısından yenisiyle eşdeğer” olmadığını iddia ederek tazminat talebinde bulunmuştu. Bu kapsamda şirket tarafından yapılacak ödeme AppleCare Koruma Programı veya AppleCare+ için doğrudan ödeme yapan veya 20 Temmuz 2012’den sonra iPhone Yükseltme Programı’na dâhil olan ABD’li müşteriler için olacak.