Editörün SeçtikleriEkonomi

Anayasa Mahkemesi’nden Ek MTV Kararı: CHP’nin Başvurusu Reddedildi

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin ek MTV’nin iptali başvurusunu oy birliğiyle reddetti. Ek MTV, 2023 yılında Kahramanmaraş depremleri sonrası çıkarılmıştı. Ödeme yapmayanlar için faiz ve haciz uygulanacak.

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ek motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) iptali başvurusunu oy birliğiyle reddetti. Böylece, 2023 yılında Kahramanmaraş depremleri nedeniyle getirilen ek MTV uygulamasının devam edeceği kesinleşti.

CHP’nin İptal Talebi

CHP, Temmuz 2023’te Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan ekonomik olumsuzlukların giderilmesi amacıyla çıkarılan ek MTV düzenlemesinin Anayasaya aykırı olduğunu ileri sürerek Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. CHP, ek MTV’nin eşitlik ilkesine, vergileme yetkisinin sınırlandırılmasına ve mülkiyet hakkına aykırı olduğunu savunmuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin Kararı

Anayasa Mahkemesi, bugün saat 10:00’da başlayan toplantısında CHP’nin başvurusunu esastan görüştü. Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantının ardından kararını açıklayan Anayasa Mahkemesi, CHP’nin iptal talebini oy birliğiyle reddetti. Anayasa Mahkemesi, ek MTV’nin Anayasaya uygun olduğuna hükmetti. Kararın gerekçesi ise daha sonra açıklanacak.

Ek MTV’nin Uygulaması

Ek MTV, 2023 yılında Kahramanmaraş depremlerinin ardından çıkarılan bir kanunla getirilmişti. Kanuna göre, motorlu taşıtlar vergisinin yüzde 50 fazlası olarak belirlenen ek MTV, iki taksit halinde ödenecekti. İlk taksitin son ödeme tarihi 31 Ağustos 2023 olarak belirlenmişti ancak bu tarih daha sonra 6 Eylül 2023’e uzatılmıştı. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2023 olarak kaldı.

Ek MTV’yi ödemeyenler için ise faiz ve haciz uygulanacak. Her ay faizi artan ek MTV borcu nedeniyle araç sahipleri araçlarını satamayacak veya devredemeyecek.

Ek MTV tahsilatının ilk taksitinde 13,2 milyar liralık bir gelir bekleniyordu ancak bu gelirin yüzde 87’si tahsil edilebildi. Yüzde 13’lük bir kesim ise hala ödeme yapmadı. Bu kesimin de faiziyle birlikte ödeme yapması gerekecek.

Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla birlikte ek MTV uygulamasının devam edeceği kesinleşti. Bu kararın ardından araç sahiplerinin nasıl bir tutum sergileyeceği ise merak konusu oldu.