Ege Haberleri

Anadolu’da yaşamış ulu bir bilge "Demreli NOEL BABA"

Topraktan öğrenip
Kitapsız bilendir.
Hoca Nasrettin gibi ağlayan
Bayburtlu Zihni gibi gülendir.
Ferhat’tır
Kerem’dir
Ve Keloğlan’dır…

(Nazım Hikmet)

Türkiye, uygarlıkları bağrında beslemiş bereketli toprakların ülkesi… Kavimler kapısı… Büyük ozan Homeros’tan, tarihin babası Herodot’a… Coğrafyacı Strabon’dan, Evliya Çelebiy’e… Büyük İskender’den, Mustafa Kemal’e… Ve tabiî ki Noel Baba’dan, Nasrettin Hoca’ya… Kimler gelmiş kimler geçmiş bu topraklardan!

Kış mevsimi geldi ama Akdeniz güneşi olanca cömertliği ile içimizi ısıtmaya devam ediyor. Sonbahar sarısı yorgun yaprakların arasından geçerek, zaman içindeki yolculuğumuza devam ediyoruz…

Güneyde, Fethiye’den Antalya’ya doğru bir yanı Toroslar bir yanı deniz olan kıvrımlı yolların yolculuk türküsü bu… Likya denmiş burada yaşayan uygarlığın adına… Kaya mezarları ve lahit mezarlarıyla ünlü bir uygarlık.

İnsanlarının kahramanlığına, bilgeliğine diyeceğimiz yok. Hele eski zamanlarda yaşamış sevimli bir dedesi var ki; onu bütün dünya bizden daha iyi biliyor. O, sevecenliğiyle Hoca Nasrettin, iyilik dolu yüreğiyle “Biçare” Yunus ve engin hoşgörüsüyle Mevlana gibidir… Yani biz bize benzeriz aslında…

Bütün dünyada Aziz Nikolas olarak bilinen Noel BabaLikya bölgesindeki Patara‘da doğmuştur. Demre’de uzun süre rahiplik yaptıktan sonra burada ölmüş ve görev yaptığı kilisedeki bir lahite gömülmüştür. Her yılın 6 Aralık günü ölüm yıl dönümü olarak anma törenleri yapılmaktadır. Burada yapılan etkinlikler “ Noel Baba ve Dünya Barışına Çağrı” sloganıyla yürütülmektedir.

Noel Baba, yaygın olarak bilinen tiplemelerinde Kürklü ve geyikler tarafından çekilen bir kızakla dolaştırılır. Oysa Demreli Aziz Nikolas’ın yaşadığı yerler neredeyse hiç kar yağmayan Akdeniz kıyılarıdır.

Papaz olana dek, gençlik yılarını Patara’da geçirmiştir.

Babası öldüğünde Aziz Nikolas büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir.

Patara’da önceleri çok zengin olan bir adam işini kaybederek fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini bile hazırlayamayacak duruma düşmüştür. Zavallı adam çaresizlikten kızlarını satmayı dahi düşündüğü bir anda, Aziz Nikolas durumu görerek onlara yardım etmeye karar vermiştir. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Aziz Nikolas, pencereleri kapalı olduğu için kızların paylarını bacadan atmıştır. İşte Noel Baba’nın yılbaşında hediye dağıtma öyküsü de böyle doğmuştur. İkonalarda ve resimlerde Nikolas’ın üç altıntop ile gösterilmesi bu yüzdendir.

Öğrencilerin de koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikolas’ın 6 Aralık 343’te 65 yaşında iken öldüğü sanılmaktadır. Demreliler onun adına bir kilise yaparak içindeki lahitte onu sonsuzluk uykusuna bırakmışlardır.

Akdeniz’de seyreden gemicilerin sefere çıkmadan önce birbirlerine iyi dilek olarak “Dümenini Aziz Nikolas tutsun” demeleri gelenek haline gelmiştir. Aziz’in sağlığında din adamı olarak çalıştığı Likya sahilleri, Akdeniz’in en önemli denizcilik merkezi, burada yaşayanlar da Akdeniz’in ünlü denizcileriydi. Aziz’in denizle ilgili birçok mucizesine din kitaplarında da rastlanır.

Duvarlarda yer alan nişler içinde yer alan lahitlerden birinci niş içindeki lahdin Noel Baba’ya ait olduğu kabul edilir. Hatta Noel Baba’nın denizcilerin de azizi olmasından dolayı lahdin üzerinin balık pulu desenleriyle süslendiği söylenir.

Haçlı Seferleri sırasında, 20 Nisan 1087’de İtalya’dan gelen Barili korsanlar, Noel Baba’nın kemiklerini çalmak için lahdi kırmışlar ve bazı kemikleri alarak İtalya’ya (Bari’ye) kaçırmışlardır. Onun olduğu sanılan geride kalmış birkaç parça kemik ise bugün Antalya Müzesi’nde saklanmaktadır.

Akdeniz ikliminin sıcağında doğmuş, güneşinde kavrulmuş Noel Baba’yı tanımakta ve tanıtmakta geç kaldığımız için, elin oğlu O’nu alıp kürklerin içinde kızaklara bindirerek kutuplarda gezdiriyor. Oysa Noel Baba bizim ülkemizin topraklarında doğup büyümüş, bu topraklarda yaşayıp bu topraklarda ölmüştür. Hadi, önce biz tanıyalım, tanıtalım paylaşmanın evrensel adamı Noel Baba’yı… Onu tanıdıkça bize ne kadar benzediğini göreceksiniz. O’nda, Torosların serin yaylalarında oturan Yörük beylerinin cömertliğini, Anadolu Erenlerinin gönül zenginliğini bulacaksınız.

Bir cevap yazın