Gündem

Altınla ilgili önemli uyarı! Sahte altın nasıl anlaşılır?

Normalleşme süreci doğrultusunda 1 Temmuz'da düğün salonları yeniden açılıyor. Bunun üzerine altın satışlarında da hareketlenme oldu. Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, evlenecek olan çiftlere sahte altın uyarısında bulundu. Başman, "Düğündeki heyecan ve ışıkların gözalıcı ortamında art niyetli kişiler, çiftlere sahte altın takıyor" dedi. Peki, sahte altın nasıl anlaşılır?

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapanan düğün salonları normalleşme süreciyle birlikte 1 Temmuz’dan itibaren yeniden açılıyor. Düğünlerin başlayacak olmasıyla altın satışlarında bir hareketlenme oldu. Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, evlenecek olan çiftlere sahte altın uyarısında bulundu. Başman, “Düğündeki heyecan ve ışıkların gözalıcı ortamında art niyetli kişiler, çiftlere sahte altın takıyor” dedi.

Altın fiyatlarının yükselmesiyle piyasada ‘çakma altın’ olarak bilinen fiyatı 10 ila 50 lira arasında değişen sahte altın da yaygınlaşmaya başladı. Düğün yapan çiftlere takılan altınların gerçeğinden ayırt etmenin zor olduğunu söyleyen Adana Kuyumcular Odası Oğuz Başman, “Düğündeki heyecan ve ışıkların gözalıcı ortamında art niyetli kişiler çiftlere sahte altın takıyor. Bunu vatandaşların anlaması çok zor. Bu altınlar gerçeğinden ayırt edilemiyor. Ancak şüphelendikleri altınla gerçek altını ellerine alsınlar, sahte altının rengi koyu ve normalinden daha ağır olur” dedi.

SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR

Gerçek ve sahte altını ayırt etmek için demir makası kullanan kuyumcu dükkanı sahibi Gencer Dostlar, “Sahte altını bazen bizler de gerçek sanıyoruz. Şüphelendiğimiz durumlarda demir kesme masasıyla kesip madenin rengine bakıyoruz. İçinde bakır karışımı gri renk varsa bu altın sahtedir. Gerçek altını ne kadarda kesersek rengi hep bildiğimiz altın rengidir” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler