Ekonomi

Altının gidişatı bugün belli olacak!

Son günlerin gözde yatırım aracı haline gelen altındaki dalgalanma durmak bilmiyor. Bu gece açıklancak Fed kararları sonrası altın fiyatlarının ne olacağı hakkında uzmanlar konuştu.

Son günlerde tüm dünyanın en gözde yatırım aracı haline gelen altında dalgalanma devam ediyor. Gram altın 472 TL’ye ons altın ise 1960 dolara çıktı. Piyasa uzmanları altın fiyatlarında bu gece açıklanacak olan Fed kararının önemli olduğunu söylerken 1930 dolar seviyesinin güçlü bir destek seviyesi olarak ön plana çıktığını belirtiyor. Peki uzmanlar altın fiyatları ile ilgili ne diyor? İşte cevabı…

Tacirler Yatırım tarafından hazırlanan raporda şu ifadeler kullanıldı:

Mart ayından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş trendi üzerindeki hareketine devam eden ons altın, dün öğle saatlerinde yükselişini 1970 seviyesi üzerine taşıdı. 1972 seviyesini test etmesinin ardından yönünü aşağı çevirerek kazançlarının bir kısmını silen ons altın, günü sınırlı bir düşüşle tamamladı. Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1961 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi ons altın fiyatları Mart ayından bu yana bir yükseliş trendi bünyesinde hareket ediyor. Teknik görünüme baktığımızda, trend sınırına denk gelen 1930 seviyesinin güçlü bir destek seviyesi olarak ön plana çıktığını görüyoruz. Dolayısı ile fiyatların kısa vadede bu seviye üzerinde tutunabileceği görüşündeyiz. Ons altının 1930 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesi ve yükseliş trendindeki hareketini sürdürmesi durumunda önümüzdeki dönemde yeniden 2000 seviyesi üzerini hedef alması beklenebilir. Momentum ve trend göstergelerinin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının bugün içerisinde 1950 – 1990 seviyeleri arasında bir hareket görmeyi bekliyoruz. Dolar endeksinde ve ons altındaki kısa vadeli görünüm açısından bugün sona erecek olan FOMC toplantısı ve toplantı kararının ardından Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği basın toplantısı önemli olacak.

InvestAZ Yatırım tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

Güne 1955 seviyesinden başlayan değerli metal şu saatlerde 1958 seviyelerinde fiyatlanıyor. Ons altının güne alıcılı başladığını izliyoruz. Endeks için ilk direnç 1968 seviyesi olarak takip edilebilir. Tepki yükselişi direnç seviyesinde satışla karşılaştı. İlk destek 1.950 seviyesinde bulunuyor. Sonraki destekler ise 1.937-1.930 olarak görülüyor. İlk dirençler 1.970-1.972 seviyesinde. Tepki alımlarının devamı için bu seviyelerin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.995 ve 2.000 noktalarında. Dalgalı hareketin devamı beklenmekle birlikte tepki yükselişlerine rağmen sıkışma ve düzeltme süreci korunuyor. Fed’in faiz kararı öncesinde ons altında bekleyiş sürüyor. Aşı ile ilgili gelişmeler, ABD ile Çin arasındaki tansiyon, virüs vaka artış sayısı, ekonomilerin toparlanma çabası derken aslında aynı konuları altın için takip ediyoruz. Bugün Fed’in faiz kararında bir değişiklik beklenmiyor ancak olası açıklamalara karşı dikkatli olunmalı. Ekonomik projeksiyonlarda özellikle noktasal grafikler yakından izlenecek. Komite için düşük faiz ortamının daha ne kadar süreceğini projeksiyonlarda anlamaya çalışacağız. Fed’in açıklamalarına kadar altında temkinli bekleyiş devam edebilir. Ons altın için 1968$ – 1975$ ve 1981$ direnç noktaları, 1954$ – 1943$ ve 1935$ seviyeleri destek alanları olarak takip edilebilir.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde ise şu ifadeler kullanıldı:

Yukarı yönlü fiyatlamalarda 1961 seviyesi kırılmadığı sürece değerli metalde satış baskısının devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 1945 ve 1931 seviyeleri test edilebilir. Alımların güçlenmesi halinde ise 1961 noktasından sonra 1979 seviyesi direnç oluşturabilir.

Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan raporda ise altın fiyatları ile ilgili şu değerlendirmeler yapıldı:

Dolar’daki satış baskısının devam etmesi ile FOMC haftasına 1945 dolar seviyesinde sınırlı bir yükselişle başlayan ons altında geçtiğimiz gün yukarı yönlü sınırlı hareketler izlenmişti. Salı günü ise bugün gerçekleşecek olan FOMC toplantısı öncesinde dolarda gözlenen geri çekilme doğrultusunda güne 1960 dolar seviyesi üzerinde hafif bir yükseliş ile başlayan değerli metalin gün sonunda dolarda gözlenen toparlanma sonrası yönünü aşağıya çevirdiği takip edildi. Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 1962 dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons altının yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda sırası ile 1968, 1975 ve 1982 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda ise 1955, 1950 ve 1942 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu