EkonomiGündem

Altın yatırımcıları dikkat! “Bozdurmayın”

Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay, altın yatırımcılarına önemli açıklamalarda bulundu. Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay “Eğer yastık altında altın kaldıysa bozdurma taraftarı değilim. Çünkü, altının ileride daha çok yükseleceğini düşünüyorum.”

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya kısa sürede yayılan koronavirüs salgını ekonomiyi de kötü etkilemeye devam ediyor. Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay altın fiyatlari ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

KORONAVİRÜSÜ ALTINI VURDU
Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay, “Altının yükselişi malum küresel ölçekteki bakılan bir takım sıkıntılar. Korona virüsün oluşturduğu ortamdan kaynaklanan bir pozisyon var. Aslında, İstanbul’daki altın fiyatları serbest piyasa argümanları açık olmadığından dolayı daha yüksek fiyatlarla açılacağı öngörülüyor. 350 TL bandında olacağı gibi tahmin ediliyor ama şu an uluslararası piyasalarda 340-345 bandında seyrediyor altının Türk lirası karşılığı. Asıl burada altın onsunun bin 600 – bin 630 dolar bandında gezmesi, altının bir türlü düşmesine sebep olmuyor. Bunun altında yatan gerekçe koronavirüsten kaynaklı bir belirsizlik ve ekonomilerin ciddi sıkıntıda oluşu. Ve öngörülemeyen bir sonuç var. Amerika ve Batı’daki Avrupa borsalarının ciddi kayıpları var. Bir de özel sektörün öngörülemeyen ciddi bir pozisyona girmesi var. Bu pozisyonda ne olacağı belirsizliği, insanları ister istemez maden yapılarına karşı talep yönelmesine sebep oluyor. Güvenli liman da demeyelim, güvenli liman diye de bir şey kalmadı artık. Bu süreci birlikte hepimiz izleyip, göreceğiz” diye konuştu.

“ALTINLARI BOZDURMAYIN”
Altın yatırımcılarına da önemli bir uyarıda bulunan Ay, “Yastık altında altın kaldı mı? İlk önce ona bakmak lazım. Eğer yastık altında altın kaldıysa bozdurma taraftarı değilim. Çünkü, altının ileride daha çok yükseleceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler