Editörün SeçtikleriEkonomi

Altın İçin Beklenen Duyuru Geldi! Vakti Geldi, 15 Güne Değişecek!

Geçtiğimiz günlerde altın, gümüş ve dolar almak için bekleyin diyen ekonomist İslam Memiş’ten bomba açıklama geldi. Altın ve dolarda yaşanan yükselişe rağmen uzman isimden ‘şu an bedava’ 15 güne her şey değişecek uyarısı geldi.

Altın almak için fırsat kollayan yatırımcılara bekledikleri sinyal geldi. Gram altın fiyatları için yılsonu tahminleri 1450 lira olacağı yönünde. Altın ve para uzmanları Ağustos ayının altın için son alım fırsatı olduğunun altını ısrarla çiziyor. Uzmanlara göre Eylül ayı itibariyle altın fiyatları öyle bir atak yapacak ki bir daha bu rakamları görmek ve alım yapmak mümkün olmayacak. Peki diyorsunuz ki bu rakam altın almak için uygun mu düşüş olur mu? Altın almalı mıyım beklemeli miyim? Aynı soru gümüş fiyatları için de geçerli. Zira gümüş de Eylül ayı itibariyle yatırımcısını ihya edecek.

Bekleyin Haber Vereceğim Demişti

Elindeki parayı bekletip piyasa uzmanlarından haber bekleyenler için bugün detaylı bir açıklama geldi. İslam Memiş Youtube hesabından bu sabah video yayınlayıp dolar, euro, sterlin, altın ve gümüşün FED’in faiz kararını beklediğini söyledi. Piyasanın ayarları ile oynayan FED’in 50 baz puan faiz artırması bekleniyor. Bunun altın, gümüş ve dolar fiyatlarına elbette bir yansıması olacak. FED’in daha önceki kararı doları yükseltirken altın ve gümüş fiyatlarını baskılamıştı. Bu kez FED kararının altın gümüş ve dolara etkisi farklı olacak.

Dolar Almayın Çünkü…

Bugün Merkez Bankası kararı öncesi 17.97’lerde olan dolar kuru saat 14.00’da faiz indirimi gelince 18 lirayı devirdi. Bu tablo da yatırımcısını iştahlandırdı. Dolar endeksi bugün 106,75 seviyesinde. İslam Memiş diyor ki Dolar endeksinde 100 seviyesinin altını görecek. Bu sebeple dolar almak için acele etmeyin. Sadece kısa bir süreliğine de değil. İslam Memiş’e göre dolar endeksi Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında 100 seviyesinin altına sarkacak. Çünkü FED bu süreçte alacağını aldı. Kendi parası olan dolar kıymetlendirmek için altın ve gümüşü son 1 yıldır baskılıyorlardı. Dolar 106 dolar seviyesi ile tarihi zirvesinde şu anda. Peki dolar alınır mı diyenler için de Memiş’in yanıtı verelim. ‘Ben 18 liradan dolar almam’ diyen Memiş, yıl sonu 21 lira olsa da çok kazanç getirmediğini tarihin en düşük seviyesinde olan euro ve sterlini alanların kazanacağını belirtti.

Dolardan Çok Daha Euro Sterlin Kazandıracak

Daha önce altınını 1030 lira, dolarını da 18 liradan bozduran İslam Memiş, tatile gitmişti. Giderken de ‘bekleyin size ne zaman alacağınızı söyleyeceğim’ demişti. İslam Memiş altın almanın şimdi tam vakti olduğunu belirtip “1 Eylül itibariyle piyasa içindeki herşeyi kusacak. Ekonomiyi pisayalar yönetiyor. Euro dolar paritesi 20 yılın en dip seviyesine kadar gelmiş. Euro sterlin oldukça ucuz, değerlendirmek isteyenler için son şansları. 1 Eylül itibariyle euro sterlin parite tarafında Aralık sonuna doğru keşke dersiniz” diye konuştu.

Altının Vakti Geldi

Peki altın ne olacak derseniz… İslam Memiş ‘bekleyin’ demişti bugün ‘Altın çıkmadı gümüş çıkmadı’ diye bekleyen yatırımcıya bekledikleri haberi verdi. FED istediğini aldığından dolar endeksi 100’ün altına sarkacak ve altın ile gümüşün saltanat devri başlayacak. İslam Memiş tarihini de açıkladı ve altın alımı için beklenen vakti “Dolar endeksi 100’ün altına inecek. Bu ne demek oluyor. Altının ons fiyatında agresif yükseliş 1 Eylül itibariyle gelecek” sözleriyle duyurdu. Merkez Bankası faiz kararı açıklanana kadar gram altın 1019 liraya inmişti. Merkez Bankası faizleri düşürünce gram altın saat 14.00’dan sonra fırladı ve 1030 lirayı gördü.

Altın Şu Anda Bedava

FED’in faiz kararları ile baskılanan altının gerçek değerinin 2350 dolar seviyesi olduğunu belirten İslam Memiş, “Şu anki 1760 dolar seviyesi değil” diye konuştu. Bütün ülkelerde enflasyon patladığında, resesyon dönemine girildiğinde yatırım araçları içinde altının kral olması gerektiğini belirten Memiş, ‘Altın şu an kral değil. Altının tacını aldılar. Altın şu an 1760 dolarda yani bedava. Bu nimetin farkında olanlar ile olmayanlar arasında uçurumlar var. Zenginler ve fakirler. Fakirler taksimetreye bakar, zenginler camdan dışarıyı seyreder. O yüzden bugüne kadar size yalvardım. Geçen yıl 490 liraydı gram altın şimdi 1020 lira ‘ diyerek durumu özetledi.

Altın 15 Güne 1200 Lira Olacak

1030 liradan biz gram altını sattığımızda herkes şaşırmıştı diyen para ve altın uzmanı “Gözünüz kara olacak. Gördünüz mü’ diyerek tahminlerinin doğru çıktığına dikkat çekti. ‘Elinizdekine sahip çıkın’ diyen İslam Memiş küçük yatırımcılara ‘Uzun vadeli yatırım yapın, bizim yaptığımızı siz yapamazsınız’ diyerek de al sattan uzak durmalarını söyledi. ‘Uyanık olun’ diyen İslam Memiş, ben size dedim tatilinizi yapın sizi Eylül’e hazırlıyorum demiştim. Eylül’de piyasalarda kayış kopması olacak diyen Memiş, gram altın 1200 lirayı görecek yılsonuna kadar da 1450 lira olacak dedi. Gümüşün gramı da yılsonuna kadar 20 lirayı bulacak.