Ekonomi

Altın aniden fırladı! Uzman isimden korkutan iddia: O tarihte savaş çıkacak

Altın fiyatları haftanın son iş gününde sürpriz bir şekilde yükselişe geçti. 970 liranın altına inen gram altın aniden fırladı ve bin liranın eşiğine geldi.

Altın ve dolar fiyatları şaşırtmaya devam ediyor. Haftalardır yatırımcısını korkutan altın fiyatları bugün itibariyle hızlı bir yükseliş trendine girdi. Gram altının fiyatı bin lira eşiğine yaklaştı. Dolar kuru da yükselişine devam ediyor. Dolar ise 18.55 lira seviyesine yükseldi. Sterlin ve euro da yükselişte ancak hala yatırım için fırsat sunuyor. İşte piyasalardaki son durum ve İslam Memiş’in tarihi günlerden geçiyoruz diyerek yaptığı ‘savaş’ uyarısı.

Altın ve gümüş fiyatları ne kadar olacak?

İslam Memiş, dünya ülkelerinin altın stokladığını belirterek “altında talep var o yüzden diyorum ki elinizdeki altını kaptırmayın” dedi. İslam Memiş, “Altın bozdurmaya ihtiyacı olanları makas aralığına dikkat etmesi gerektiğini belirtip” gümüş fiyatlarında da hala baskılanma olduğunu belirtti.

Ekim’de savaş çıkabilir tarihi günler olacak

Para ve piyasa uzmanı İslam Memiş çektiği son videoda ise ‘tarihi günlerden geçiyoruz’ diyerek neyin ne olacağının belirsiz olduğunu belirtti. İslam Memiş, ‘2008 yılındaki krizin 2023 yolunda yaşatacaklar” dedi. Memiş, NATO’nun ‘silah stoklarınızı maksimum seviyeye çıkarın” açıklamasına da dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu çok önemli bir mesele. Bunlar savaş istiyor dertleri savaş. NATO’nun silahlarınızı artırın uyarısı da Ekim ayı itibariyle yeni savaş senaryolarının konuşulacağı hatta uygulamaya geçileceği bir dönem olabilir. Çok dikkat etmeniz gerekiyor. Savaş istiyorlar arkadaşlar dünya piyasalarını iyi günler beklemiyor.”

Dolar 21 lirayı görecek

İslam Memiş yıl sonuna kadar dolar kurunun 20 – 21 lira olacağını söyledi. “Doların uluslararası piyasalardaki değeri arttıkça dövize bağımlı ülkelerde de kur yüksek kalmaya devam edecek” diyen İslam Memiş, Dolar/TL kurunda 20 liranın üzeri, 2023’ün normali olarak karşımızda olabilir” dedi. İslam Memiş’in iddiasına göre 2023’e girmeden önce ise dolar kurunda aşağı yönlü bir hareket beklentisi var. 20-21 Aralık 2022 için tarih veren İslam Memiş, “Dışarda dolar endeksi gerileyince bizde de ister istemez gerileyecek” dedi. Memiş’e göre seçime giderken hükümetin müdahaleleri ile dolar kuru 20 – 21 lira aralığında olacak.

Doları hemen satmak mı lazım?

Seçim sürecinde doların baskılanacağını belirten İslam Memiş, elinde doları olanlar için de ‘satmalı mı almalı mı’ sorusunu yanıtladı. İslam Memiş “Ben parite bazlı olarak dolar karşısında ne düşükse ona geçmeyi mantıklı buluyorum. Euro dolar paritesi dip seviyelerde. Sterlin dolar paritesi dip seviyelerde, altın ve gümüş dipte. Dolar karşısında ne kadar enstrüman varsa tercihler onlarda kullanılabilir” dedi.