Ekonomi

Almanya işçi almaya hazırlanıyor

DW Türkçe’de yer alan habere göre; Federal hükümet, eyalet yönetimleri, iş dünyası ve sendika temsilcileri Pazartesi günü Başbakanlık’ta konuyu görüşmek için  bir araya gelecek. Zirvede yeni işgücü göçü yasasının en hızlı ve en iyi biçimde etkili kılınmasının yolları konuşulacak. Başbakan Angela Merkel, Pazartesi günkü toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Almanya’nın AB dışı ülkelerden kalifiye işgücü göçüne mecbur olduğunu vurguladı. Merkel, birçok işletmenin kalifiye işçi bulunmaması halinde Almanya dışına taşınmak zorunda kalabileceğini de belirtti. AB dışı ülkelerden işçi alımı yamak için ‘ Nitelikli işçi göçü yasası’ gündemde…

“Çeyrek milyon personel pozisyon açığı var”

Alman Zanaatkârlar Birliği Başkanı Hans Peter Wollseifer ise, yürürlüğe girecek yasaya ilişkin “iyi yasa” nitelendirmesinde bulundu. Wollseifer, yasanın vize alma süreci de dahil olmak üzere “hızlı ve bürokratik olmayan” bir biçimde uygulanması çağrısında bulundu. Wollseifer, “Şu anda sektörde uygun ve kalifiye çalışan bulunamadığı için yaklaşık çeyrek milyon pozisyon doldurulamıyor” dedi. 

Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise yaptığı açıklamada, iş dünyasına yeni bir istihdam stratejisi benimseme çağrısı yaptı. Heil, “İş dünyası bize hangi ülkelerden ve hangi alanlarda işgücü istihdam etmek istediğini söylemeli” diye konuştu. Federal hükümetin bürokatik süreci kolaylaştırmasının ancak bu şekilde mümkün olabileceğini de ekledi. 

”Türkiye’de bugün 4.5 milyon kişi işsiz”

Türkiye’de işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişi olmuştu. Almanya‘nın kalifiye işçi talep edeceği ülkeler arasında Türkiye’nin yer alıp almayacağının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın