Gündem

Alışveriş merkezine gidecekler dikkat! AVM’lerde rastoran ve kafeler kapalı mı olacak?

Koronavirüs vakalarının artmasının ardından yeni tedbirler alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından salgınla mücadele kapsamında uygulanacak yeni tedbirlere ilişkin genelgede, AVM'lerde 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel­-al" şeklinde hizmet vereceği duyuruldu. 

Türkiye’de koronavirüs vakaları tırmanışa geçti. Vakaların artması sonrası yeni tedbirler alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından salgınla mücadele kapsamında uygulanacak yeni tedbirlere ilişkin genelgede, AVM’lerde 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel­-al” şeklinde hizmet vereceği duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı’nın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde dün alınan kararlar doğrultusunda hazırladığı Kovid-19 ile mücadelede uygulanacak tedbirlere ilişkin yeni genelgede alışveriş merkezleri içindeki kafe ve restoranlara ilişkin kararlar da yer aldı.

10.00-20.00 SAATLERİNDE SADECE PAKET SERVİS YA DA ‘GEL-AL’ HİZMETİ VERİLECEK

Genelgede, restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerlerinin 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel-al” hizmeti verecek şekilde açık olabileceği, bu iş yerleri ile online yemek sipariş firmalarının saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebileceği belirtildi.

AVM’lerde bulunan kafe, lokanta ve restoran gibi yeme içme yerlerinin de bu kapsamda olduğu, söz konusu yerlerde yemek için kullanılan masalardaki oturma düzenlerinin kaldırılacağı öğrenildi.

AVM’LERDE DE GEÇERLİ OLACAK

Buna göre, AVM içindeki bu iş yerleri de 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel-al” hizmeti verecek. Genelge uyarınca AVM’ler, saat 20.00 itibarıyla kapanacağından bu iş yerleri de faaliyetlerini aynı saatte sonlandıracak.

YASAK NE ZAMAN BAŞLIYOR?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbirin uygulamaya alındığı anımsatılmıştı.

Kovid-19’un yayılımı ve bulaşmasında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığına, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde ciddi yükseliş görülmesi nedeniyle yeni tedbirlerin alındığına işaret edilen genelgede, Türkiye’de de kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin belirlendiği vurgulanmıştı.

Genelgeyle, yeme içme yerlerinin yanı sıra market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri, halı sahalar ile sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin yeni kararlar alınmıştı.

Yeni tedbirler, 20 Kasım Cuma günü saat 20.00’den itibaren geçerli olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu