Gündem

Alım satım yapacak olanlar dikkat: 4 kat arttı!

Corona virüsü pandemi nedeniyle “Web Tapu“dan yapılan satışların 4 kar arttığı ortaya çıktı. Durum hakkında değerlendirmede bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, “Pandeminin gündeme gelmesiyle özellikle marttan itibaren koronavirüs tedbirleri çerçevesinde vatandaşların işlemlerini birimlerimizden yapamayacağını duyurduk. Web Tapu’yu kullanarak işlemlerini yapmalarını istedik, ‘Sadece imza için kuruma geleceksiniz.’ dedik. Böyle bir zorunluluk getirince mecburen insanlar Web Tapu’yu kullanmaya başladı.” İfadelerini kullandı.

2019 Aralık ayında ilk kez Çin’de adını duyuran ve daha sonra dünyaya yayılan corona virüsü Türkiye’de pek çok değişikliğin yaşanmasına neden oldu. Sağlıktan ekonomiye pek çok alanda değişiklikler yaşanırken, resmi işlemlerde de dijital kullanım arttı. Bu kapsamda özellikle alım satım yapacak olanları ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Pandemi nedeniyle Web Tapu üzerinden yapılan satışlar 4 kattan fazla artarak 1 milyon 350 bine ulaştı.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapu ve kadastro başvurularının, geçen yıl 18 Mart’tan itibaren koronavirüs tedbirleri kapsamında “Web Tapu” sistemi üzerinden çevrim içi gerçekleştirildiğini söyledi.

İşlemler 1-2 gün içerisinde tamamlanıyor

Adlı açıklamalarında Web Tapu’da alım satım işlemlerinin 1-2 gün içinde tamamlandığını söyleyerek, “Web Tapu’da en yoğun olduğu dönemlerde dahi işlemlerin tamamlanma süresi 3 günü geçmedi. Böyle olunca insanlar ister istemez Web Tapu’ya yönelmeye başladı. Web Tapu’yu sadece vatandaşlar kullanmadı, kamu kurumlarına, değerleme uzmanlarına ve emlakçılara da açtık. Böyle olunca değişik kesimler de Web Tapu’yu kullanmaya başladı. Geçen yıl marttan itibaren Web Tapu’da yapılan işlem sayısı 1 milyon 350 bin civarında oldu. Şu anda Web Tapu’da günlük yaklaşık 9 bin işlem yapılıyor. Web Tapu’ya vatandaşlar başvurusunu yaptığı zaman e-devlet kapısı üzerinden güvenli şekilde bilgilerini gönderiyor, kendisine gelen mesaja göre harçlarını yatırıyor, daha sonra da kendisine imzaya gitmesi için saat veriliyor, imzasını gidip atıyor ve işlemi bitiyor. 2019’dan marta kadar işlem sayısı 300 binin altındaydı. 2020 mart ayından bu yılbaşına kadar 1 milyon 350 bine yaklaştık.” Dedi.

Vatandaşın, Web Tapu üzerinden yapacağı işlemleri ALO 181 aracılığıyla yapmasına imkan tanıdıklarını söyleyen Adlı, “Web Tapu’nun kullanım oranı işlem yapılan büyük illerde daha fazla. İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde Web Tapu’nun kullanılmasında bir sorun kalmadı, vatandaşlar yaygın kullanıyor.” Açıklamasında bulundu.