Politika

AKP’den erken seçim açıklaması! Erken seçim olacak mı?

Muhalefet erken seçim söylemlerini artırırken bugün son dakika olarak AK Parti’li Mahir Ünal’dan bi açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önce MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi ve ardından, Saadet Partisini ziyaret etmesi muhalefet cephesinde erken seçim olarak yorumlandı.AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Mahir Ünal, “Erken seçim tartışmalarının getirilmesi kasıtlıdır, Türkiyenin erken seçime gitmesi söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

Peki, muhalefet erken seçim için ne diyor? 2021 yılında erken seçim olacak mı?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Ben Haziran’da seçim bekliyorum dedim ama yanlış anlaşılmasın, bilgim, duyumum yok. Ama atılan adımlara baktığımda, ‘Biden beni evde ziyaret etti’ dendiğinde, bunun tercümesi ‘benim adamla aramı bozmayın’dır. Erdoğan kazanmayı öngörerek, Biden’ın karşısına güven kazanmış bir kişi olarak oturmayı tercih edebilir. Biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde gidemez. Liyakat, şeffaflık yok. Tek kişinin iki dudağı arasında bir Türkiye var. Kodamanlara aktarılan paralar, fakirin ölüme terk edildiği bir Türkiye ile karşı karşıyayız ” görüşünü dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Diyecekler ki Türkiye’yi yönetemiyoruz, Türkiye’yi yönetmek için halkın hakemliğine başvurmak lazım demokrasilerde kural budur. Halktan korkmamak lazım. Halkın hakemliğine başvurmak kadar değerli bir şey yoktur. Vatandaş memnunsa zaten sizi yine iktidara getirir” dedi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Şimdi yeni bir şeyler deniyorlar, tekrar reform demeye başladılar, ekip değişikliği yaptılar. Bunun sonuçlarını bir bekleyeceklerdir diye tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: ”Ülkenin 2,5 yıl daha aynı zihniyetle yönetilmesi doğru değil. Türkiye seçim psikolojisine girmiştir. Biz hangi dönemde, ne zaman seçim olursa hazırız.2,5 yıllık iktidar performansına baktığımda, Cumhur İttifakı’nın içindeki kırılganlığa baktığımda, bu şekilde ülkenin 5 yılı doldurması, psikolojik olarak, ekonomik olarak, siyasi olarak çok zordur” görüşünü paylaştı.