Bilim

Akıllı Telefon Kamerası İle O Hastalık Teşhis Edilebilecek

Hemen hemen herkeste bulunan akıllı telefonlar için çok önemli bir yazılım geliştiriliyor. Bu yazılım ile akıllı telefonların kameraları ile anemi hastalığı teşhis edilebilecek.

Sağlık sektöründe akıllı telefonlar da yerini almaya başladı. Bu bağlamda Purdue Üniversitesi’nde görevli bir grup bilim insanı tarafından yazılım geliştirildi. Bu yazılım, telefonların önemini daha da artırırken, hastalık teşhisini de olabildiğince basitleştiriyor. Uzmanlar, bir kişinin hemoglobin düzeylerini belirleyebilen bir yazılım geliştirdi. Geliştirilen bu yazılım kapsamında yeni yöntem ile anemi hastalığı başta olmak üzere böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklar telefon kamerası ile erken teşhis edilecek.

HASTALIĞIN TEŞHİSİ İÇİN KULLANILACAK

Uzmanların geliştirdiği bu özel algoritma, telefonlar ile çekilen düşük çözünürlüğe sahip göz fotoğraflarını yüksek çözünürlükte bulunan dijital sinyallere dönüştürülmesini sağlıyor ve sonrasında bu sinyaller hemoglobin düzeyinin tespiti için kullanılıyor.

YAZILIM GELİŞTİRİLME AŞAMASINDA

Hürriyet’ten Selim Öztürk’ün aktardıklarına göre bu yazılımı kullanmak için kullanıcıların ek bir cihaza ihtiyaç duymayacak olması gelen güzel bilgiler arasında yer alıyor. Akıllı telefona indirilen bir aplikasyon ile bu çözümü kullanabilmek mümkün olacak. Ancak uzmanlar henüz bu yazılımı geliştirme aşamasında. Yazılım henüz son halini almadı.

Elbette bir telefon yazılımı halihazırda uygulanan kan testlerinin yerini yüzde 100 almayacak. Ancak kan testinin yapılamadığı durumlarda alternatif olarak kullanılacak.

İlgili Makaleler