Editörün SeçtikleriEkonomi

Akaryakıta bu hafta büyük bir zam daha geliyor!

Akaryakıt fiyatlarına peş peşe gelen 3 büyük zamdan sonra bu hafta sonuna kadar büyük bir zam daha geleceği belirtildi. Petrol varil fiyatlarının 70 dolardan 82 dolara yükseldiğini belirten ekonomi uzmanları, Aralık ayında 70 dolar olan Kuzey Denizi Brent petrolünün bir varilinin 82 dolara yükseldiğini belirtti. Petrole gelen bu fiyat artışının akaryakıt fiyatlarına yansıtılacağını belirten uzmanlar, benzine ve motorine bu hafta en az yüzde 12-15 zam geleceğini belirtti.

Petroldeki bu yükselişle beraber döviz kurlarında ki artışlarında akaryakıt fiyatlarının artıracağını öngören uzmanlar, benzin ve motorin fiyatlarına en geç Cuma (14.01.2022) gününe kadar belirtilen oranlarda zamlanacağını öngördüklerini belirtti. Gelmesi muhtemel bu zamlarla birlikte benzin ve motorin fiyatlarının 16 TL’ye dayanacağı belirtilirken LPG’nin de bu zamlardan bir hayli etkileneceği söylendi.

Ayrıca, yılın başında, yakıtlardaki CO2 fiyatı, bir ton karbondioksit başına 25 Euro’dan 30 Euro’ya yükseltildi. Bu gelen zamlarında akaryakıt fiyatlarına yansıtılacağı söylendi. Tüm bu gelen zamların akaryakıtlara yansıtılması ile birlikte enflasyonda büyük bir patlama yaşanacağı öngörülüyor ki, Reuters haber ajansı dün, TL hakkında hazırlamış olduğu raporu yayınladı. Yayınlanan raporda, 2022 yılının TL için karanlık bir yıl olacağı ifadeleri yer alırken yılın ilk üç ayında TL’de ki değer kaybının yüzde 14 olacağı belirtildi.