Ekonomi

Akaryakıt için önemli karar: Sıfıra düşürüldü!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile rafineri ve petrokimya tesislerinde üretilen akaryakıtın, üretildiği tesislerde ÖTV‘ye tabi olmayan malların imalinde kullanımı ve rafineriler ile petrokimya tesisleri arasındaki tesliminde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfıra indirildiği bildirildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında ‘Rafineri ve petrokimya tesislerinde üretilerek imalatta kullanılan ve imalatta kullanılmak üzere bu tesislere teslim edilen mallarda özel tüketim vergisi tutarlarının belirlenmesine dair karar’ yayımlandı. Söz konusu karar ile ÖTV sıfıra indirildi. Hazine ve Maliye tarafından yürütüleceği bildirilen karar hükümlerinin, yayımını izleyen ay başında yürürlüğe gireceği bildirildi.

Resmi Gazete’de karar şu ifadelerle yer aldı:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca verilen “Rafinerici Lisansı” kapsamında üretim faaliyetlerinde bulunan rafinerilerde veya “İşletme Lisansı” kapsamında üretim faaliyetlerinde bulunan petrokimya tesislerinde üretilen 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (I) sayılı listedeki malların; üretildiği tesislerde özel tüketim vergisine tabi olmayan mallerın imalinde kullanımı ile rafinerilerden petrokimya tesislerine, petrokimya tesislerden rafinerilere, petrokimya tesislerinden diğer petrokimya tesislerine ve rafinerilerden diğer rafinerilere imalatta kullanılmak üzere tesliminde özel tüketim vergisi tutarı sıfıra indirilmiştir.