Ekonomi

Akaryakıt alacaklar dikkat: Büyük zam geliyor!

Akaryakıt fiyatları ile ilgili zam haberleri her hafta olduğu gibi devam ediyor. Brent petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından benzine 3 TL motorine ise 4 TL’lik zammın olacağı iddialarının ardından bu gece yarısından itibaren zam olacağı bildirildi. Motorine bu gece yarısından itibaren 1 lira 80 kuruş zam geleceği açıklandı.

MOTORİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLACAK?

Bu gece yarısından itibaren motorinin litresi 1 lira 80 kuruş artacak. Zammın ardından motorinin litresi İstanbul’da 38 lira 35 kuruşa, Ankara’da 38 lira 84 kuruşa, İzmir’de ise 39 lira 1 kuruşa yükselecek. Benzin ve oto gaz grubunda ise şu an için bir zam görünmüyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.