İzmir HaberleriPolitika

AK Parti’nin İzmir’de suya indirim vaadine CHP’li Yücel’den yanıt

AK Parti'nin İzmir'de seçimleri kazanması sonucunda suya yüzde 50 indirim uygulayacağı vaadini ve de CHP'ye karşı söylemlerini ele alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, enflasyon hatırlatmasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ile AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadri İnan’ın, yerel seçim çalışmalarında gündeme getirdiği eleştirilere yanıt verdi. AK Parti İzmir Adayı Hamza Dağ’ın “İzmir’in altyapısıyla ve yenilikçi su politikalarıyla ilgili çalışma ve suya yüzde 50 indirim yapacağız” söylemlerini ele alan Yücel, “Hamza Dağ Türkiye’nin yaşadığı derin yoksulluğun, suyun, elektriğin, ev kiralarının ve fahiş fiyatların sorumlusunun, kendisinin genel başkan yardımcılığı görevini yürüttüğü AK Parti iktidarının eseri olduğunu unutmuşa benziyor” ifadelerini kullandı.

“DAĞ, İZMİR’DEN BİHABER”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki su politikaları ve alt yapı çalışmalarıyla ilgili icraatlarını hatırlatan Yücel, “AK Parti İzmir adayı, İzmir’de altyapı ve su politikalarıyla ilgili çalışmalar yapacakmış. Zahmet etmesin ama İzmir’i biraz takip etsin. İzmir’de CHP belediyeciliği sayesinde yağmursuyu ayrıştırma ve toplama çalışmaları, sünger kent projesi gibi bir çok proje hali hazırda zaten uygulanıyor. Yapılmakta olanları, sanki ilk kez kendisi yapacakmış gibi anlatması, dersine iyi çalışmadığı gibi, İzmir’den de bihaber olduğunu gösteriyor. Sanki suyun, elektriğin, akaryakıtın tüm ülkede bu kadar pahalı olmasının sebebi kendi iktidarları değilmiş gibi konuşan Sayın Dağ, Genel Başkan Yardımcısı olarak AKP iktidarının yarattığı krizlerden, hayat pahalılığından, yokluktan kendisinin de sorumlu olduğunu unutmamalı. İzmirli rüşvet siyasetine, gerçek dışı vaatlere, Ak gibi gözüken ama sonunun kap kara olduğu belli olan yollara girmez. Böylesine ciddiyetsiz vaatlerle ne ülke ne de İzmir yönetilemez. AKP İzmir adayı bu yolda devam ederse kimin kimi ciddiye almadığını 1 Nisan Sabahı görecektir. Tıpkı Binali Yıldırım’ın ve Nihat Zeybekçi’nin gördüğü gibi” diye konuştu.

“YÜZDE 50 İNDİRİM İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?”

AK Parti’nin İzmir’de suya yüzde 50 indirim vaadine karşılık CHP’li Yücel, “AK Parti’nin İzmir Adayı Hamza Dağ ve İnan’ın yüzde 50 su indirimini İzmirlilere adeta bir rüşvet gibi sunmaları, tam da AK Parti iktidarına yakışan bir anlayış. Madem seçimden sonra suya yüzde 50 indirim yapabiliyorsunuz, o zaman adama sormazlar mı neyi bekliyorsunuz diye? Mevcut AK Partili büyükşehir belediyelerinin olduğu tüm illerde neden suya yüzde 50 indirim yapmıyorsunuz? Niye seçimi bekliyorsunuz? İzmir, kıyılarına, doğasına göz dikenlere geçit vermez. İzmir, CHP’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla yönetilmeye devam edecek. Kimse boş hayallere kapılmasın” dedi.

SİZE SADECE SUSMAK DÜŞER

AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan’ın, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ın Karşıyaka Belediye Başkanlığı yönetiminde belediyenin bütçesini doğru yönetememesine dair eleştirilerini de ele alan CHP İzmir Milletvekili Yücel, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Eyyüp Kadir İnan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Cemil Tugay’a aklınca “belediyecilik” dersi vermeye kalkmış. Yetmemiş, bir de enflasyon itirafında bulunmuş. Evet, haklı! AK Parti’nin 22 yıllık iktidarı sonucunda, enflasyon sadece İzmir’de değil Türkiye’nin 81 ilinde var. Başka neler var? Gerçek enflasyonu açıklamaktan korkan TÜİK, döviz karşısında günden güne eriyen Türk Lirası, 5 yılda 5 başkan değiştirdiğiniz, eksi rezervdeki Merkez Bankası, ekonomik buhran, derinleşen yoksulluk, 10 bin liralık emekli maaşı, 17 bin 2 liralık asgari ücret ve 15 bin 48 liraya çıkan açlık sınırı var. Daha sayalım mı? Yoksa bu ülkeyi ekonomide de adalette de yerin dibine sokan AK Parti’nin icraatlarını anlatmaya devam edelim mi? İzmir’de AK Parti’ye rağmen sosyal belediyeciliği başarıyla hayata geçiren Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler varken size sadece susmak düşer. AK Partili İnan’ın “Enflasyon sadece İzmir’de mi var? Konya’da, Ordu’da, Trabzon’da, Şanlıurfa’da, Antep’te, Afyon’da enflasyon yok mu? AK Parti Milletvekili Sayın İnan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Cemil Tugay’a laf söylemek isterken, kendi iktidarları ve genel başkanlarının ülkeyi düşürdüğü durumu ilan etmiş. Bozuk saat bile günde iki kere doğru zamanı gösterir misali, AK Parti iktidarının bozduğu düzeni, yol açtığı hiper enflasyonu kabul etmiş. Enflasyonun tüm Türkiye’de can yaktığını, hayat pahalılığına yol açtığını farkında olmadan itiraf etmiş.”