AK Parti İzmir’de ilçeler için revizyon başladı. Rüzgar ilçe başkanlarının aleyhine esiyor.

AK Parti Genel Merkezi Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Türkiye genelinde 43 il 540 ilçede revizyon yapmıştı. İzmir’de de eski İl Başkanı Ömer Cihat Akay ve yönetiminin istifalarının alınmasından sonra ilçelerde de revizyon yapılacağı parti kulislerinde uzun zamandır konuşuluyordu.

Dün itibariyle İl Başkanı Bülent Delican; Teşkilattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yunus Kalkan’ı ilçelerde yeniden yapılanma için görevlendirdi. İlçe turlarına çıkan Kalkan, motivasyon kaybı, yorgunluk, teşkilata bağlılık ve yönetim kurulu toplantılarına katılım gibi konularda çalışma yapacak. Hazırlanacak rapor sonrası revizyon yapılması gereken ilçelerle ilgili son kararı da Genel Merkez verecek. Bazı ilçelerde sadece yönetim, çoğu ilçede ise başkan da değişecek

Başta büyük bir farkla kaybedilen ilçelerden başlatılacağı konuşulan revizyonun daha sonra, 30 Mart Yerel Seçimleri'nde AK Parti’nin zafere yakın gözüktüğü, fakat hüsran ile sonuçlanan Buca, Gaziemir, Karabağlar, Bornova gibi ilçelerde yaşanması bekleniyor.

Özellikle atamayla gelen ilçe başkanları bu süreçte topun ağzında. Devrilen veya aday olmak için istifa eden ilçe başkanlarının yerine halefleri atama yoluyla gelmişti. Kongre görmeden, ilçede tabana dayanmadan, atamanın verdiği rahatlıkla hareket eden bu ilçe başkanları, ilçe kongreleri ile gelmedikleri için Genel Merkez; “ben atadım ben görevden aldım” dediğinde söyleyebilecekleri sözleri yok. Ayrıca yerel seçimlerde, teşkilatla ve belediye başkan adayları ile kötü geçinen ilçe başkanları da raporlanmıştı. İzmir’de Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları da herkesin malumu.

Aslında AK Parti İzmir’de ilçe başkanları için her şey yolunda gidiyordu. Yerel seçim, yeni il başkanının atanması sonrasında yeni yönetim ve yürütmenin atanması, Cumhurbaşkanlığı seçimi derken birçok sallantıda ilçe başkanı koltuğunu dengeler yüzünden korumuştu. Birçok hesap daha sonraya bırakılmıştı. Şimdi ise deniz bitti.

İzmir’de AK Parti'yi yakından takip eden çevreler ilçelerdeki huzursuzlukları uzun zamandır gözlemliyordur. Yaklaşan yerel seçimler ve akabinde cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla teşkilattaki hoşnutsuzluklar partiye zarar vermemek için o dönem ileri bir tarihe atılmıştı. Ayrıca Yeni İl Başkanı Bülent Delican’ın uzun zaman yönetim ve yürütmeyi açıklamaması partide sükûneti sağlamıştı. Birçok muhalif ilçe yöneticisi, yeni kurulacak İl Yönetimi için özgeçmiş doldurarak İl Başkanlığı’na teslim etmiş, yeni yönetimde şansım olsun diye susmuştu. Ama artık hoşnutsuzluklar yüksek sesle dillendiriliyor. O kadar yüksek dillendiriliyor ki Ankara’dan, Genel Merkez'den bile duyulur oldu.

7 ve 8 Ağustos’ta Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ankara’daki ekibi (Ankara’daki danışmanları ve özel kalemi) ile İzmir’de çeşitli temaslarda bulunup, Cumhurbaşkanlığı süreci için ilçelerde ziyaretler gerçekleştirmişti. Bu ziyaretlerde programını yakından takip etmiştim. İlçelerden ilçe başkanları ile ilgili o kadar çok şikâyet dosyası geldi ki; danışmanların ve özel kaleminin elleri bu şikâyet dosyaları ile doldu. Hatta bazılarını taşımakta ben yardımcı olmuştum. Soylu, gece konaklayacağı oteline geçtiğinde bunları ivedilikle inceleyeceğini ilgililere belirtmişti. Demek ki gerçekten inceledi ve ciddiye aldı ki revizyon emrini verdi.

Son bir not;

Süleyman Soylu, geçtiğimiz seçimler öncesinde teşkilatı şekillendirmede Recep Tayyip Erdoğan’dan tam yetki alarak görevlendirildi. Partinin ağır toplarının revizyonda müdahil olma girişimlerini bile Erdoğan’ın desteği sayesinde kırdı. Bu süreçte Soylu’nun kişisel gözlemleri birçok ilçe ve il başkanının istikballeri için belirleyici olacak.

Ve maalesef Soylu gördüğü manzara sonrasında, İzmir’den hiç memnun ayrılmamıştı.

Bu günlük benden bu kadar.

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle!..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.