İzmir HaberleriPolitika

AK Parti Konak Adayı Çankırı projelerini açıkladı: 5 bölgede 5 bin konut

AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, projelerini açıkladı. Çankırı, Konak’ta 5 yılda, 5 bölgede yerinde 5 bin konut yapmayı hedeflediklerini belirtti.

AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı’nın, Konak’ın gelecek vizyonunu paylaştığı proje lansman toplantısı gerçekleştirildi. Konak’ın ihtiyacı olan somut gerçekleri 5 ana başlıkta topladıklarını dile getiren Çankırı, bu başlıkları Yerinde Yenilenmenin Tam Zamanı, Konak’ta Ticaretin Tam Zamanı, Tarih, Turizm ve Kültürün Tam Zamanı, Ortak Aklın Tam Zamanı, Konakta Yaşamanın Tam Zamanı olarak sıraladı. Çankırı, “Tüm bu tecrübelerimizi göz önünde bulundurarak, şimdi aklımızla ve gönlümüzle görmenin tam zamanı diyoruz. Konak’ı daha yaşanır, ileri, çağdaş, modern bir yaşam merkez haline getireceğimizi sizlerin huzurunda tüm Konaklı hemşehrilerime taahhüt ediyorum” dedi.

“Yerinde yenilenme çok önemli”

Konak’ta büyük bir kentsel dönüşüm sıkıntısı olduğunu söyleyen Çankırı, “Yerinde yenilenme bizim için çok önemli. Yeşildere, Yenişehir, Ballıkuyu, Beştepeler ve Gürçeşme bölgesinde can suyunu Yeşildere ile başlatıyoruz. EXPO’yu buradan kaldırıyoruz. Çünkü burası İzmir’in ve Konak’ın en verimsiz noktası. Burada ilk etapta bin 500 konut inşa edeceğiz. Bir bölümünü hak sahiplerine geri kalanlarını ise can suyu dediğimiz transfer aşamasında kullanılacağımız olan yapılar olacak. Böylece hedefimiz 5 yılda, 5 bölgede yerinde 5 bin konut yapacağız. Bu süreci kimseyi mağdur etmeden yürüteceğiz” ifadelerinde bulundu. Alsancak, Hatay, Göztepe ve Güzelyalı’nın Konak’ın bir başka çözülmesi gereken bölgesi olduğunu belirten Çankırı, “Mevcut bina stoku eski ve riskli. Mevcut planla yenilenme, hak kaybından dolayı gerçekleştirilemez. Yeni imar planıyla yerinde yenilenmenin önü açılacak” dedi.

“Otopark sorununu ortadan kaldıracağız”

Trafik sorunu, otopark problemleri ve zamana uygun mekânların olmaması nedeniyle ticaretin merkezi olan Konak’ın, merkez olmaktan her geçen gün uzaklaştığını belirten Çankırı, “1 Nisan itibariyle Konak’ta Ticaretin Tam Zamanı diyoruz. Alışverişin kalbi olan bir Kemeraltı’nda bir usta bin usta projesiyle unutulmaya yüz tutmuş meslekler yeniden hayat bulacak. Alt yapı sorunu olmayan Kemeraltı projesi destekleyerek ticaret hacmini arttıracağız” dedi. Çankırı, “Ticaretin canlı olması için ulaşımın rahat olması ve otoparklarının olması gerekiyor. Özellikle merkezi bölgelerde Basmane Çukuru gibi uygun kamusal alanlarda yapacağımız yer altı otoparkları ile park sorununu ortadan kaldıracağız, Alsancak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı gibi kritik noktalarda battı çıktılar yaparak trafiği rahatlatacağız. Böylelikle ticarete ivme kazandıracağız” diye konuştu. Konak’ta 40 bini aşkın iş yerinin faaliyet gösterdiğini dile getiren Çankırı, “Belediyenin branş kursları sayesinde 5 yıl içinde ikametgâhı Konak’ta olan 10 bin gencimize istihdam sağlayacağız” dedi.
“Hayalimiz İzmirliliklere Smyrna Port kazandırmak” diyen Çankırı, “Burada çeşitli festivallerin yapılacağı, büyük bir festival alanımız bizleri karşılıyor. Bir sonraki adımda ise Alsancak Gar’ını 600 metre geriye çekere gün yüzüne çıkardığımız tarihi alanlarıyla, içinde müzeleri, cafeleri ve yeni nesil parklarıyla aslında bir Times Square benzeri bir konumu Konak’a kazandıracağız. Alsancak Meydanı’nın altına yapacağımız otopark ile bölgenin araç yoğunluğunu ortadan kaldıracağız” sözlerine yer verdi.

“Fuara yeniden can vereceğiz”

Kültürparkın şehrin akciğeri olduğunu ifade eden Çankırı, “Kültürpark içerisinde Winter Wonderland benzeri Tema Parkları, açık ve kapalı tiyatrosu, özel eğitmenler ile yapılan spor alanları, gençler için yapılan kaykay alanları, can dostlarımızın ve evlatlarımızın oynayabileceği bir parkın olacağı düşler sahnesi yapmayı arzu ediyorum. Ayrıca burada Göl Gazinosu’nu yeniden hayata geçirerek, hem Michelin restoranı hem de belediyenin sosyal tesislerinin bulunduğu yani her bütçeye uygun adresleri kazandıracağız” diye konuştu. İzmir’in bir fuar şehri olduğunu aktaran Çankırı, “Burada yapacağımız kitap, kahve ve gelinlik fuarı gibi herkesin ihracat yaptığı bir ticari hacmi geri kazanacağız. Türkiye’nin ilk enternasyonal fuarına yeniden can vereceğiz” dedi.

“Anafartalar Caddesini tabelalardan arındıracağız”

Anafartalar Caddesini tabelalardan arındıracaklarını dile getiren Çankırı, “Sadece yılda iki kez kortejlerde kullandığımız değil hepimizin her zaman yürüyebileceği ve tarihi koklayabileceği bir alana dönüştürüyoruz” dedi. Damlacık’ı gastronomi merkezi haline getireceklerini belirten Çankırı, “Bölgede bulunan 11 tarihi binanın restorasyonunu tamamlanıyor” dedi. Çankırı sözlerini şöyle sürdürdü. “Pier Marina ile marina ruhunu sahil ile buluşturmayı hedefliyoruz. Kantar Karakolu’nun yanında bulunan bir diğer kültür mirasımız olan Çakabey Denizcilik Müzesi’ni İzmirliler ile buluşturuyoruz.”

“STK kampüsünü hayata geçiriyoruz”

Sivil toplumda İzmir’in merkezinin Konak olduğunu belirten Çankırı, “38 federasyon ve konfederasyon, bin 327 derneğin kullanacağı bir STK kampüsünü hayata geçiriyoruz. 2 bin kişilik bir alanda, altında otoparkı olan, hemşehri derneklerimizin programlarını belediye imkanları ile gerçekleştirebileceği bir alana kavuşturuyoruz. Kent ve gençlik meclisleriyle bu kenti burada yaşayanlarla yöneteceğiz. Üretici Kadın Atölyeleri ile de kadınlar, el emeği ürünlerini pazarlayacakları alanlarda tüketici ile buluşturmalarını sağlayacak, ayrıca e-ticaret yapmalarına ön ayak olacağız” dedi.