Magazin

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan Müge Anlı'ya Zazaca tepkisi!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz  “Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız” diyerek Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Tüm ana diller gibi Zazaca da ana sütü kadar helaldir. Ayrıca, yapılan reformlarla tek parti ve darbe dönemlerinden kalma yasaklar kalkmış, yayın, tv, okullarda seçmeli ders, üniversitede enstitü ve yüksek lisans programları gibi pek çok adım atılmıştır.

“O SİZİN DİLİ BİLMEDİĞİNİZ ANLAMINA GELİR”
Ayrıca, diller sadece o dili konuşanların varlığı değildir. Diller, Yaradanın ayetleri ve tüm insanlığın ortak mirası olup, herkes tarafından korunmalıdır. Bir dili bilmemeniz o dili bilinmeyen bir dil yapmaz, sadece sizin o dili bilmediğiniz anlamına gelir. Bu tespitler ışığında; sunduğu programa Siverek’ten bağlanan ve Zazaca konuşan izleyiciyi yayından kesen ve anlaşılma imkanı olmayan bir dile müsaade etmeyeceğini ifade eden Müge Anlı özür dilemelidir. Sadece ilgili şahıstan veya Zazalardan değil, tüm izleyicilerinden.

Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız. Aynı milletin fertleri olarak, demokratik bir ortamda farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüp, daha güçlü kardeşlik ve vatandaşlık bağlarıyla geleceğe yürümeliyiz.”

“ZAZALARDAN ÖZÜR DİLE”
Twitter’da Anlı’ya tepki olarak ‘Zazalardan Özür Dile’ şeklinde etiket açıldı. Zaza Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Alan, Zazaca’nın tarihin en eski dillerden biri olduğunu belirterek, böyle bir sansürün kabul edilemez olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı