Ekonomi

Ailelere 4. Faz 1000 TL Destek Ödemesi Yapılacak Mı?

Corona virüsü ekonomik tedbirler kapsamında dar gelirli vatandaşlara 1000 TL’lik pandemi sosyal desteği sağlanıyor. Birinci ve İkinci faz ödemeleri toplamda 4 milyondan fazla vatandaşa yapılan destek ödemelerinde 3. Faz sonuçları bekleniyor. Salgının henüz son bulmaması ancak normalleşme adımlarının atılmaya başlanması 4. Faz ödemelerinin olup olmayacağını merak konusu haline getirdi. Peki, ailelere 4. faz 1000 TL destek ödemesi yapılacak mı? İşte cevabı…

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ devreye alınmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu paket kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1000 TL’lik pandemi sosyal yardımı yapılacağını açıklamıştı. O açıklamaların ardından 4 milyondan fazla vatandaşa birinci ve ikinci faz ödemeleri yapılırken 3. Faz sonuçları ise henüz açıklanmadı. Ancak vaka sayısında düşüş yaşansa bile salgının henüz son bulmaması vatandaşların, “Ailelere 4. faz 1000 TL destek ödemesi yapılacak mı?” sorusunu sormasına neden oldu. e- Devlet üzerinden 3. Faz başvurularının devam etmesi nedeniyle, 4. faz başvurularının henüz gündemde olmadığı ve sosyal yardım isteyenlerin 3. faza başvuru yapabileceği söylenebilir.

Kimler sosyal yardımdan faydalanabilir?

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında,

halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı,

Silikozis Aylığı,

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım,

Öksüz Yetim Yardımı,

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı,

Şartlı Eğitim Yardımı,

Şartlı Sağlık Yardımı,

Çoklu Doğum Yardımı,

Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödemeden faydalanabiliyorlar.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

TC Kimlik Numarasının son hanesi;

0 olan vatandaşların Pazartesi,

2 olan vatandaşların Salı,

4 olan vatandaşların Çarşamba,

6 olan vatandaşların Perşembe,

8 olan vatandaşların Cuma günlerinde başvuruları alınacaktır.

Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecektir.

Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Devletin Pandemi 1000 TL desteğine başvuran vatandaşlar, kendilerine ödenek çıkıp çıkmadığını e-Devlet üzerinden öğrenebilir ve yine başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilirler.

Kimler destekten faydalanamaz?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önce kimlerin destekten faydalanamayacağını belirttiği açıklamasında, “Onlar kimlerdi? Faz 1 ve faz 2’ye başvurup halihazırda 1000 lirayı vermiş olduklarımız. Hanesinde kamu işçisi olanlar, memur olanlar, işsizlik ödeneğinden ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış olanlarla emekli başvurularını değerlendirmeye almayacağımızı belirtmiştik başvuru esnasında.” İfadelerini kullanmıştı.

BAŞVURU YAPMAK VE SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ.