Gündem

Ahmet Davutoğlu'nun yeni partisinin adı ve logosu belli oldu!

Ahmet Davutoğlu’nun uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü yeni partisinin ismi, logosu ve tüzüğü belli oldu. Uzun zamandır herkes tarafından merakla beklenen eski AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisinin adı Yaşam ve Adalet Partisi olduğu bildirildi.

Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen eski AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisinin adı ve logosu belli oldu.

Davutoğlu’nun uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü yeni partisinin adı ve logosu merakla bekleniyor.

DAVUTOĞLU’NUN YENİ PARTİSİNİN İSMİ VE LOGOSU

Cuma günü açıklanacak olan yeni partinin adı ve logosu cuma günü öncesinde açıklandı.

Eski AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisinin adını Yaşam ve Adalet Partisi  olduğu aktarıldı.

YENİ PARTİSİNİ NE ZAMAN AÇIKLAYACAĞI MERAK KONUSU

Herkesin merak ettiği partinin Davutoğlu tarafından ne zaman açıklanacağı ise merak konusu oldu.

Öte yandan Davutoğlu’nun bu hafta Cuma (13 Aralık) günü ya da önümüzdeki hafta Pazartesi günü (16 Aralık) partisinin resmi kuruluşu için işlemleri başlatacağı iddiası da kuvvet kazanıyor. Davutoğlu ekibinin kulislerinde, şu andaki durumda bir sorun görünmediğini, bir aksilik de çıkmaması halinde bu iki tarihten birinde kurucular kurulu listesiyle birlikte partinin kuruluşu için dilekçelerini verecekleri konuşuluyor.

PARTİDE KİMLER VAR?

Ahmet Davutoğlu’nun tabelasını asmaya hazırlandığı partide Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Ümit Yardım da yer alıyor. 58 yaşında olan Ümit Yardım, Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde Moskova Büyükelçiliği görevini yürütüyordu. 2016’dan sonra Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına getirilen Yardım bu yıl Viyana Büyükelçiliği görevine atanmıştı.

Eski YÖK Başkanı olan Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan da partide

Yeni partideki bir diğer bürokrat ise eski YÖK Başkanı olan Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan… Partide Kürt kökenlilerin yanı sıra gayri müslimlerle birlikte geniş bir temsil sağlanmaya çalışılacak. Alevi kesiminden ise Dinçer Türkmen ve Doğan Demir partideki isimler olacak.

Erol Olçak’ın eşi de katıldı

AK Parti’nin efsane seçim reklamlarını hazırlayan merhum Erol Olçok’un eşi Nihal Olçok da Davutoğlu’nun partisine katıldı. Erol Olçok oğlu ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimine direnirken köprüde şehit edilmişti.

Partisinin kurullarında 25 kadın ile 25 genç isme yer verdi

Ahmet Davutoğlu partisinin kurullarında 25 kadın ile 25 genç isme yer verdi. Yeni partinin milletvekilleri ise ön seçimle belirlenecek.

Başkanlık yerine parlamenter sistem

Ahmet Davutoğlu ittifaklara şimdilik sıcak bakmıyor. Hedefini 50+1 alarak tek başına iktidar gelmek olarak belirledi. İktidara geldiği taktirde ise başkanlık sistemi yerine yeni bir parlamenter sistem hedefliyor. Bu sistemin Almanya, Fransa, Hollanda karışımı olması planlanıyor.

Partilerden milletvekili transferi yapmayı düşünmüyor

Davutoğlu ilk planda siyasi partilerden milletvekili transferi yapmayı düşünmüyor. Fakat bir erken seçim söz konusu olursa ve partinin seçime katılamama ihtimali ortaya çıkarsa, vekil transferi yapacak. İddiaya göre İYİ Parti ile HDP saflarından Davutoğlu’nun partisine geçmek isteyenler var.

Bir cevap yazın