Başkan Konak: “İş yeri kiraları dövizden, Türk Lirası’na çevrilmeli”

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak, iş yeri piyasadaki ekonomik durgunluğa karşı iş yeri kiralarının dövizden, Türk Lirası’na çevrilmesini hatta kiralarda indirim yapılması gerektiğini kaydetti.Başkan...

Başkan Konak: “İş yeri kiraları dövizden, Türk Lirası’na çevrilmeli”
Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak, iş yeri piyasadaki ekonomik durgunluğa karşı iş yeri kiralarının dövizden, Türk Lirası’na çevrilmesini hatta kiralarda indirim yapılması gerektiğini kaydetti.
Başkan Konak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş yeri kiralarının dövizden, Türk Lirası’na çevrilmesi konusunu bir adım daha ileri götürerek, kiralarda indirim yapılması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çağrının ekonomik durgunluğun atlatılmasında çok önemli olduğunu belirten Başkan Konak, “Cumhurbaşkanımızın çağrıları özellikle perakende sektöründe önemli oranda karşılık görmüştür. Madem TL ile kazanıyoruz, TL ile borçlanmak ve harcamak durumundayız. İş yerlerimizin faaliyetlerini sürdürmesi, istihdam ve üretim kanallarının da açık olması anlamına geliyor.
Maliyetler arasında kiraların payı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla toplam kazanç içinde oranı da büyüyor. Piyasaların canlanması için, dövizden TL’ye geçişin yanı sıra kiralarda da indirim yapılması gerekir. Afyonumuz da şu anda yüzlerce kiralık iş yeri var. Bu dükkanlara işlevsellik kazandırılması için mutlaka kiralarda önemli indirimler yapılması lazım. Küçük esnafımız kira indirimleri ile can suyu verilmelidir” diye konuştu.

“Mal sahipleri yıllık peşin kirayı aylığa çevirmeli”
Küçük esnafın bu zor günleri atlatabilmesi için mal sahiplerine de önemli görevler düştüğünü ifade eden Başkan Konak şunları söyledi:
“Çarşımızın her köşesinde kiralık iş yerlerini görüyoruz. Bu boş dükkanların piyasaya kazandırılması isteniyorsa, hem kiralardan fedakarlık yapılmalı, hem de mevcut iş yerleri için yıllık peşin kira yerine aylık ödemeye geçilmelidir. Dövizle kiradan vazgeçmeliyiz ve kiralarda indirimi hayata geçirmeliyiz.”
YORUM EKLE