Afete Karşı Toplum Liderleri Bilinçlendirilecek

Türkiye Kızılay Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Danıştekin, “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma” Projesinin Afyonkarahisar’Da Da Uygulanmaya Başlandığını Belirtti.

Afyonkarahisar 15.10.2014, 23:15 18.02.2015, 22:59
Afete Karşı Toplum Liderleri Bilinçlendirilecek

Türkiye Kızılay Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Danıştekin, “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma” projesinin Afyonkarahisar’da da uygulanmaya başlandığını belirtti.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Danıştekin, projenin Türk Kızılayı tarafından 2007 yılında başlatıldığını ve projenin paydaşlarının Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu kaydetti. Proje kapsamında belirlenen öğretmen, din görevlisi, toplum destekli polis ve muhtarlarımızı afetlere hazırlıklı olma konusunda bilinçlendirmek ve halkımıza toplum liderleri vasıtasıyla ulaşmak amaçlandığını dile getiren Danıştekin, “Bu kapsamda kentimizdeki her okuldan iki öğretmen, tüm din görevlileri ve tüm muhtarlara toplum liderliği eğitimi verilmektedir. Eğitim seminerleri 2012 yılından bu yana Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şubesi öncülüğünde, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle ilk etapta öğretmenlerimize, 14 Ekim tarihinden itibaren ise muhtarlarımıza yönelik olmak üzere İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitim salonlarında verilmeye başlanmıştır. Muhtarlarımıza vereceğimiz eğitim 6 gün sürecektir. Bu eğitimlerle ilimiz genelinde yaklaşık olarak üç bin toplum liderine ulaşılması hedeflenmektedir.
Toplumsal olarak afetlere hazırlıklı olmak ve afet zararlarını en aza indirmek konusunda bilinçlendirme çalışmalarının önemi ortadadır. Bu nedenle eğitim faaliyetleri tüm paydaşlarımızla beraber sürdürülecektir” dedi.

Yorumlar (0)
30°
açık