Gündem

Afyonkarahisar'daki Tezli Halk Ozanının Yaşarken Heykeli Dikildi

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Karacalar Köyü’nde yaşayan ve çocukluğunu burada geçiren Halk Ozanı Şemsettin Kubat, 11 yaşından itibaren şiir yazmaya başladı.İlk şiiri olan ‘Şehitlerin Anısı’ ile Şemsettin Kubat birçok etkinlik ve programlara katılarak ‘Âşıklık Geleneğini’ sürdürdü.1981 yılından bu yana katıldığı yarışmalardan aldığı 20’den fazla ödülü bulunan Halk Ozanı Kubat, Âşık Yoksul Derviş lakabıyla da ülke genelinde tanındı.Yurt içinde ve yurt dışında birçok konsere katılan Âşık Yoksul Derviş; şiirlerinde aşk, doğa, sevgi, kardeşlik, dostluk, vatan sevgisi, kahramanlık ve tasavvufi konuları ele aldı.Türkiye genelinde Âşık Yoksul Derviş imzasıyla ün yapan Şemsettin Kubat’ın hayatıyla ilgili 2000 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından tez hazırlandı.20’den fazla eseri bulunan Derviş, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Karacalar Köyü’nde yaşamını sürdürüyor.

Yaşarken heykeli dikildi

Türkiye’nin gönlüne taht kurmuş halk ozanlarından biri olan Yoksul Derviş, mütevazı yaşamıyla da dikkat çekiyor.Yıllardır insnlarla bir araya gelerek eserlerini okuyan Yoksul Derviş, ömrü boyunca birçok hayran kazanmış.Yıl içinde sürekli sevenleri tarafından ziyaret edilen Yoksul Derviş’in hayranları köy meydanına heykelini dikti.Yoksul Derviş’in elinde sazıyla köy meydanına dikilen heykeli köye gelen misafirlerin de dikkatini çekiyor.

Yaşarken heykelimizi diktiler.

Halk Ozanı Şemsettin Kubat konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ölmeden heykelinin dikilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.Kubat, “1943 yılında Afyon Emirdağ Karacalar Köyü’nde dünyaya gelmişim.Annemin adı Hatice babamın adı Seyfi’dir.İsmim Şemsettin Kubat, her aşığın bir ahı var dediği gibi her aşığın bir mahlası olduğu için bizim de Yoksul Derviş olarak mahlasımız oldu. Yaşarken heykelimin dikilmesi beni duygulandırıyor. Duygu yüklü bir şeydir. Hiç kimsenin şimdiye kadar heykelinin dikildiğini görmedik, duymadık. Allah razı olsun yaşarken heykelimizi diktiler.Biz de hepsine çok minnettarız” dedi.

Ünlü sanatçıda katıldı

Milletvekillerinin ve Yoksul Derviş’in akrabası olan ünlü sanatçı Kubat’ın katılımıyla heykelin açılışı yapıldı.Heykelin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Derviş, “Bütün Karacalar köyü halkına, Nurettin ağabeye başta olmak üzere bu heykele sebep olan Alper kardeşimize de teşekkür ediyoruz.Köy halkımız hoş karşıladı. Benim için kültür insanı, kültür adamı dediler, layık birisi dediler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı