Gündem

Afganistan’da Görev Yapan Türk Askerlerinin Tahliyesi Başladı

Milli Savunma Bakanlığı duyurdu. Afganistan’da görev yapan Türk askerlerinin tahliyesine başlandı. MSB tarafından yapılan duyuruda, “Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir” ifadeleri kullanıldı.

‘2022 Yılından Bu yana TSK Afgan Halkının Barış ve Huzurunu Sağlamak Adına Afganistan’da’

MSB Afganistan’da görev yapan Türk askerlerinin tahliyesine başlandığını duyururken yapılan açıklamada TSK’nın 2022 yılından beri BM, NATO e ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan’da görev yaptığı açıklandı.

MSB: Türk askeri Afganistan'dan dönüyor

‘Türk Silahlı Kuvvetleri Vatan Toprağımıza Geri Dönmektedir’

MSB’den yapılan açıklamada “ABD ve NATO’nun Afganistan’dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği ‘Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir’ sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur. Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı’nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Biden Afganistan’dan Çekilme Kararının Arkasında

Taliban’ın yönetimi elle geçirmesiyle birlikte Afganistan’dan göçler başladı. Günde binlerce vatandaşın ülkeyi terk ettiği düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesi hakkında Beyaz Sarayda yaptığı açıklamada Afganistan’dan çekilme kararını şiddetle savunmuş ülkenin durumu konusunda Afgan yönetimi ile güvenlik güçlerini suçlamıştı.