Afyonkarahisar haberleriEge HaberleriGündemİzmir HaberleriManisa HaberleriMuğla Haberleri

AFAD Yarın İçin O İlleri Uyardı! Kuvvetli Fırtına Gelecek

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı’ndan kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yapıldı. Ülkenin her yeri yağışlı havaya teslim olurken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarılarında bulundu. AFAD resmi sosyal medya hesabından, yapılan açıklamada,  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, “Yarın (pazartesi) sabahsın itibaren itibaren, Kuzey, İç ve Batı bölgelerini fırtına bekleniyor! Çatı uçması, ağaç ve direk direk, soba ve baca gazı gazı ihya edenlere kadar olanlara karşı tedbirli olun” ifadeleri kullanıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Ülkenin genelinin parçalı ve çok bulutlu, bugün akşam saatlerinde Trakya’nın batı kesimleri, Antalya, Isparta, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Tunceli çevrelerinin, yarın (Pazartesi) akşam saatlerine kadar Marmara, Kıyı Ege ve Ege’nin kuzey kesimleri, Batı Karadeniz kıyıları ile Antalya ve Isparta çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara Bölgesi ile Ege’nin kuzeybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın yurdun batı kesimlerinden başlamak üzere Güney Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz’de kuvvetli ve fırtına (40-80km/sa), Marmara bölge geneli ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli ve tam fırtına (60-110 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının yarın (Pazartesi) mevsim normallerinin 7-11 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın ise Güneyli yönlerden orta kuvvette, Güney Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz’de kuvvetli ve fırtına (40-80km/sa), Marmara bölge geneli ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli ve tam fırtına (60-110 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü özellikle yarın için kuvvetli sağanak ve fırtına uyarısında bulundu. Yapılan açıklamalarda, ” Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Pazartesi) sabah saatlerinden sonra Marmara’nın batısından itibaren görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, gece saatlerine kadar Marmara bölge genelinde, Salı (30.11.2021) günü sabah saatlerine kadar İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir”

Ayrıca, yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerden, yarın (Pazartesi) sabah ilk saatlerden itibaren yurdun batı kesimlerinden başlamak üzere Güney Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz’de kuvvetli ve fırtına (50-80km/sa), Marmara bölge geneli ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli ve tam fırtına (70-110 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Ege Bölgesi’nde Hava Nasıl Olacak?

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kuzeybatı kesimlerinden başlamak üzere, yarın bölgenin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra Edremit Körfezi, Manisa ve Kütahya çevrelerinde yer yer kuvvetli olması, rüzgarın güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetli ve yer yer tam fırtına(60-110 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

İZMİR 18°C25°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra, yer yer kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

A.KARAHİSAR 10°C18°C

Parçalı ve çok bulutlu

MANİSA 14°C23°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra, yer yer kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MUĞLA 13°C19°C

Parçalı ve çok bulutlu

Ege Denizi’nde Hava Nasıl Olacak?

Parçalı ve çok bulutlu, kuzeyi sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Güney ve güneybatı, güneyi güney ve güneydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde; Dalga: 3,5 ila 4,5 m ; Görüş: orta.