Hava Durumu

AFAD içinde Muğla ve Manisa’nın da olduğu 64 ili uyardı: Fırtına bekleniyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 26 Kasım Pazar günü 44 il için “turuncu” ve 20 il için “sarı” meteorolojik uyarıda bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli rüzgar ve fırtına bekleniyor.

Turuncu uyarı alan iller

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat ve Zonguldak illeri için “turuncu” meteorolojik uyarı yapıldı.

Sarı uyarı alan iller

Ayrıca Adana, Adıyaman, Ardahan, Aydın, Bilecik, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kırklareli, Malatya, Mersin, Nevşehir, Niğde, Osmaniye ve Uşak illeri için de “sarı” meteorolojik uyarı verildi.

Oluşabilecek sorunlara karşı tedbirli olun uyarısı

AFAD, uyarı yapılan illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirmelerde bulunduğunu belirtti ve ekiplerin teyakkuz halinde olduğunu bildirdi. Açıklamada, çatı uçması, ağaç direk devrilmesi, soba baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği hatırlatıldı.

Kodların anlamları

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen renk kodu uyarı sistemine göre, “sarı” kod, “Hava durumu potansiyel tehlikelidir.” anlamını taşırken, “turuncu” kod ise “Hava durumunun tehlikeli olduğu” anlamına gelir ve “Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.” uyarısını içerir.