GündemManşet

Adresler ile ilgili flaş karar: Artık e-Devlet üzerinden yapılması gerekiyor!

Binlerce kişiyi ilgilendiren önemli bir karar alındı. Söz konusu karara göre, çeşitli sebepler ile bir tanıdığının yanında kalan vatandaşlar adres değişikliğini e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Yapılan düzenlemenin özellikle anne babasından ayrı yaşayan üniversite öğrenciler için büyük kolaylık sağlaması bekleniyor.

Türkiye’de eğitim gibi sebeplerden dolayı adreslerinden başka yerlerde kalanlar ile ilgili bir yenilik yapıldı. Buna göre, , çeşitli sebeplerle evinden uzakta bulunan yetişkin vatandaşların artık adres beyanlarını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecekler. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç AA muhabirine açıklama yaptı.

Koç tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

“Anne babası köyde olduğu halde şehirde akrabası yanında eğitim gören birçok gencimiz, üniversite öğrenimi sebebiyle birlikte ev kiralayan öğrencilerimiz, çeşitli sebeplerle bir yakını yanında kalan yetişkin vatandaşlarımız artık adres beyanlarını, e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek. Önceden bu işlem için vatandaşlarımız, ayrı ayrı ya da münferit olarak nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunuyorlardı. Artık tüm bu adamlar dijitalleşti ve e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir hale geldi.”

e-Devlet üzerinden adres değişikliği nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden değişiklik yapmak isteyen vatandaşın, “Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme” hizmeti üzerinden adres bildiriminde bulunacak kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası bilgilerini girerek e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylaması gerekiyor.

“Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin/Muvafakatlı)” hizmeti üzerinden ekranında gözüken muvafakat ve adres bilgisini seçip yine e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi ile vatandaşın onaylama işini yapması gerekiyor.