Gündem

Adalet Bakanlığı cezaevlerinde son durumu açıkladı!

Adalet Bakanlığı, corona virüsü salgını sürecinde cezaevlerinin durumuna ilişkin bilgilendirme açıklamasında bulundu. Ceza ve Tevkifevleri resmi internet sayfası üzerinden yapılan açıklamada, “368 Ceza İnfaz Kurumumuzdan 117’sinde pozitif vaka görülmüştür.Kovid-19 testi pozitif çıkan 120 hükümlü/tutuklunun sağlık kurumlarındaki tedavileri devam etmektedir. Testi pozitif çıkan tüm hükümlü/tutukluların genel sağlık durumları iyidir.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de vaka sayılarında artışlar yaşanmaya devam ederken resmi kurumlardan da yeni açıklamalar gelemeye devam ediyor. Adalet Bakanlığı cezaevlerinde corona virüsü salgınının ne boyutta olduğuna ilişkin bilgilendirme açıklamasında bulundu. Vaka sayısı hakkında bilgilendirmede bulunan bakanlık, salgın sürecinden bu yana hayatını kaybeden hükümlülerin hastane geçmişi veya kronik rahatsızlığı bulunduğunu bildirdi.

Cezaevlerinde corona virüsü durumuna ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Başsavcılıklardan alınan bilgilere göre bugün itibariyle, yoğun bakımda veya entübe durumda olan Kovid-19 hastası hükümlü/tutuklu bulunmamaktadır.

368 Ceza İnfaz Kurumumuzdan 117’sinde pozitif vaka görülmüştür.

Kovid-19 testi pozitif çıkan 120 hükümlü/tutuklunun sağlık kurumlarındaki tedavileri devam etmektedir.

Testi pozitif çıkan tüm hükümlü/tutukluların genel sağlık durumları iyidir.

Koronavirüs salgınından etkilenen hükümlü/tutukluların yakınlarına, sağlık durumları ile bilgilendirme Sağlık Bakanlığı ve cezaevi yönetimleri tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

Yine Başsavcılıklardan alınan bilgilere göre; Kovid-19 salgınının ülkemizde etkili olduğu 14 Mart 2020 tarihinden bu yana 3 Nisan, 4 Nisan, 8 Nisan, 15 Nisan, 15 Mayıs, 21 Mayıs, 28 Temmuz, 12 Ağustos, 21 Ağustos ve 24 Ekim’de hayatlarını kaybeden 10 hükümlünün kronik rahatsızlıkları (diyabet, hipertansiyon, tüberküloz, KOAH, astım) nedeniyle salgın öncesinde veya salgın sırasında hastanelerde tedavi edildikleri, 12 Eylül ve 2 Ekim’de vefat eden 2 hükümlünün ise Kovid-19 virüsüne bağlı olarak bağışıklık sistemlerinde gelişen komplikasyonlar sebebi ile vefat ettiği tespit edilmiştir.

Dolayısıyla, bu süreçte hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlülerin tamamında bir hastane geçmişi olduğu veya kronik hastalıklardan tedavi süreçlerinin bulunduğu görülmektedir.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, CTE Genel Müdürlüğü, İl Pandemi Kurulları ve Cumhuriyet Başsavcılıklarınca iş birliği içerisinde insan sağlığı ve sağlıklı yaşam hakkı için alınan tedbirler, tüm kurumlarımızda etkin bir şekilde ve titizlikle sürdürülmektedir.