Gündem

Adalet Bakanlığı açıkladı: Suçtur!

Adalet Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında karantina tedbirlerine uymamanın suç olduğunu açıkladı. Bakanlık, salgınla mücadeleyi engellemenin 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olduğunu açıkladı.

Adalet Bakanlığı koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yasaklara uymamanın suç olduğunu açıkladı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, bir sağlık kurumu tarafından koronavirüs’e yakalandığı saptanan kişinin, izole olması gerektiği halde karantina kurallarına uymamasının suç olduğu açıkladı.

Paylaşımda, vatandaşların sağlığını tehdit eden kişinin, Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesine göre; 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği ifade edilen paylaşımda, şu ifadeler yer aldı:

“Yine aynı şekilde bulaşıcı hastalık şüphesiyle muayene ve tetkikat yapan sağlık personeline direnenler de Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında cezalandırılabilir. Belirtilen fiiller kapsamında kalmasa bile salgına karşı yetkili kurumların aldığı diğer tedbirlere uymayanlar, fiilin mahiyetine göre 5326 sayılı kanun ve 1593 sayılı kanun uyarınca idari para cezasına çarptırılabilir.”

Etiketler

İlgili Makaleler