Kamu

Adalet Bakanlığı 2020’de İnfaz Koruma Memuru ( Gardiyan) alımı yapacak mı? Başvuru şartları neler ve maaş ne kadar?

Devlet kurumlarında çalışmak isteyen vatandaşlar tarafından, Adalet Bakanlığına bağlı olmak üzere, infaz Koruma Memuru ( Gardiyan) mesleği en çok araştırılan meslek dallarından biri. Bu sene alımın olup olmayacağını merak eden vatandaşlar, “2020’de infaz Koruma Memuru ( Gardiyan) alımı olacak mı?”, “ Gardiyanlığa başvuru şartları neler? İnfaz koruma memuru maaşı ne kadar?” sorularına cevap arıyorlar.

Devlet kurumlarında çalışmak isteyen ve geçmiş yılların KPSS puanına sahip olan vatandaşlar, 2020 yılı içerisinde infaz koruma memuru alımını araştırıyorlar. Adalet Bakanlığı geçtiğimiz sene 15 bin personel alınacağını söylemiş, 2 bin 700 alım hakim, savcı, icra müdürü, icra müdür yardımcısı gibi kadrolar için gerçekleştirilmişti. Geri kalan 12 bin 300 personel açığı hakkında bir açılma yapılmazken, bu sene yeni infaz yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile cezaevlerinden tahliyeler gerçekleştirildi. Bu nedenle Türkiye’deki cezaevlerine gerekli olan gardiyan alımlarının kaç kişi yapılacağına ve ne zaman yapılacağına ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Olmak İçin Başvuru Şartları:

30 yaşını aşmamış olmak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. Maddede açıkça ifade edilmiş olan nitelikleri taşımak

En az lise diplomasına sahip olmak

Erkekler için 170 cm, kadınlar için 160 cm’den uzun olmak

Belirtilen aralıkta boy-kilo endeksine sahip olmak

KPSS’den en az 70 puan almış olmak

Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak

Gardiyanlar ne kadar maaş alır?

Gardiyanların maaşlarına mezuniyet durumu, medeni hali, hizmet yılı, kademe derecesi gibi durumlar farklılıklara neden olur. Gardiyanlar genel olarak 2020 yılında ilk 6 ay için ortalama olarak 3 bin 927 TL maaş alırlar.