Gündem

Açıklama yapıldı: Bugün yasak kaldırıldı!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle el bagajlarına yasak getirilmişti. Ancak uygulanan yasal bugün itibari ile kaldırıldı. Vatandaşlar artık kabin bagajlarını alabilecek. Konuya ilişkin açılama ise Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi’den geldi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) aldığı yeni karar doğrultusunda kabin bagajı alımı yasağı bugün kaldırıldı. Yasağın kaldırıldığını Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya üzerinden şu ifadeler ile duyurdu:

“Kabin bagaj uygulamamız normale dönüyor! Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) yeni düzenlemesinin izin vermesi ile UÇAK İÇİ KABIN EL BAGAJ kurallarımızı 17 Aralık Perşembe günü itibariyle normal uygulamaya döndürüyoruz. Hayırlı olsun”

THY corona virüsü tedbirleri:

Online check-in

Havalimanındaki temas oranınızı düşürmek için check-in işlemlerinizi mobil uygulama veya web sitemiz üzerinden online olarak yapmanızı öneriyoruz.

Kişisel maske ve hijyen malzemesi
Kişisel sağlık kapsamında, evinizden çıktığınız andan itibaren maske takmanızı öneriyoruz. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi zorunluluğundan dolayı, seyahat sürelerinizi göz önüne alarak yeterli miktarda yedek maske ve hijyenik mendil bulundurmanız gerekmektedir. Kullanılan maskeleriniz, ön kısımlarına el değmeden ihtiyaç torbasına atılmalıdır.

Maske kullanımı
Havalimanına girişinizden itibaren maske takmanız zorunludur.

Sosyal mesafe
Güvenli fiziksel mesafeniz için sınırlar çizgilerle belirtilmiştir. En az 1,5 metre sosyal mesafeyi koruyunuz.

Dezenfektan
Havalimanlarındaki geçiş noktalarına dezenfektanlar yerleştirilmiştir.

Ateş ölçümü
Uçuşunuz öncesinde havalimanında vücut sıcaklık ölçümü yapılacaktır.

Koruyucu siperlik
İstanbul Havalimanı’ndaki hizmet noktalarımızdaki tüm masalara, personelimiz ile aranızdaki güvenli hizmet mesafesini korumak için siperlikler yerleştirilmiştir.

Personel ekipmanı
Havalimanındaki tüm personel maske ve gerekli diğer kişisel koruyucu ekipmanları kullanmaktadır.

Temassız check-in
Kontuarlarımızda pasaport veya kimlik alışverişi yapmadan temassız check-in ve bagaj teslim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız self check-in
İç hat uçuşu gerçekleştirecekseniz, havalimanında bulunan kiosklarımızdan temassız check-in işlemi yapabilirsiniz.

Otomatik bagaj teslimi
Biniş kartınızı önceden almışsanız, Otomatik Bagaj Teslim istasyonları olan havalimanlarında temassız bagaj teslimi yapabilirsiniz.

Pasaport geçişi
Pasaport geçişlerinizde sosyal mesafeyi korumak için 1,5 metrelik aralıklarla sınırlar çizilmiş ve gerekli önlemler alınmıştır.

Personel ekipmanı
Kabin ekiplerimizin her uçuş öncesi ateş ölçümü yapılmakta ve uçuşlarda kullanmak üzere maske, gözlük, eldiven ve kişisel koruyucu ekipmanlar sağlanmaktadır.

Maske kullanımı
Uçağa biniş dahil tüm süreçlerde maske kullanmanız gerekmektedir.

Temassız uçağa biniş
Uçağa biniş sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekmektedir. Küçük gruplar halinde kontrol noktasına alınacak ve tüm uçağa biniş kontrolleriniz de temassız bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Biniş noktası
Uçağa binişleriniz körükler aracılığıyla yapılacaktır. İstisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmıştır.

Biniş sırası
Kabin içindeki yığılmaları azaltmak amacıyla, en arka sıradan başlayarak uçağa binilecektir.

Detaylı temizlik
Tüm temas noktalarınızı kapsayacak şekilde uçaklarımızdaki masalar, koltuk kolçakları, kemerler, ekranlar, kumandalar, baş üstü dolapları, hava çıkışları, okuma lambaları, yan paneller, pencereler, lavabolar, bölmeler, dergi rafları, dekoratif paneller, dolaplar her uçuş sonrası özel ekipler tarafından detaylı bir şekilde dezenfekte edilmektedir. Ayrıca, uçaklarımız merkeze döndüklerinde iki aşamalı özel bir dezenfeksiyon süreci olan püskürtme (foglama) yöntemi ile tekrar dezenfekte edilerek bir sonraki uçuşa hazırlanmaktadır.

HEPA filtreleri
Uçaklarımızda bulunan HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi) filtreleri; 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partiküllerin %99,97’sini havadan arındırabilen özel bir filtreleme sistemidir.

Hava temizliği
Uçuşlarımız sırasında kabindeki hava, hastane standartlarında kullanılan HEPA filtreleriyle sürekli olarak temizlenmektedir. Bu sistem ile yaklaşık 3 dakikada bir periyodik olarak havanın tamamen yenilenmesi sağlanmaktadır.

Güvenli hava akışı
Uçaklarımızdaki sistemler temiz havayı kabin tavanından kabin içine aktarır ve alt bölümünden çekerek HEPA filtrelerine ve dışarıya gönderir. Böylece kabin içindeki hava, yatay düzlemde koltuklar arasında dolaşmaz.

Hijyen uzmanları
Uçuşlarımızda lavabo dezenfektasyonu ile kabin içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanması konusunda Hijyen Uzmanı kabin ekiplerimiz görevlendirilecektir.

Maske kullanımı
Uçuş boyunca maskenizin ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde takılması zorunludur. Cerrahi maske kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerekmekte olup, bu tip maske kullanıyorsanız yeterli sayıda maske hazır bulundurulmalıdır. Kullanılan maskeleriniz, ön kısımlarına el değmeden ihtiyaç torbasına atılmalıdır.

Dezenfektan
Tüm uçak lavabolarımızda el dezenfektanı bulunmaktadır.

Hijyen seti
Sizlere içerisinde maske, antiseptik mendil ve el dezenfektanı bulunan bir “Hijyen Seti” verilecektir. (Kısa hatlardaki setler maske ve antiseptik mendil, orta ve uzun hatlardaki setler ise ilave olarak el dezenfektanı içermektedir.)

İkram
Yüksek hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan ikramlarımızda, uçuş süresine göre farklılaşan konseptlerle paketli ve tek kullanımlık ürünler sunulmak üzere yeni standartlar belirlenmiştir. Uçuş süresi 2 saatin altında olan uçuşlarımızda temasın azaltılması adına ikram olarak sadece paketli su servis edilecektir.

Yastık hizmeti
Hijyen tedbirleri nedeniyle yastık hizmetimiz kaldırılmıştır.