Gündem

ABD’yle ‘denge ve tarafsızlık’ görüşmesi!

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O'Brien görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, ABD’den Doğu Akdeniz konusunda dengeli ve tarafsız bir rol sergilemesi beklendiğini dile getirdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırıları, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve bölgesel meseleler üzerine ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien ile bir telefonla görüşmesi gerçekleştirdi.

ERMENİSTAN ÇEKİLMELİ

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; görüşmede, Türkiye’nin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını desteklemeye devam edeceği, bölgesel barış ve istikrarın temini için Ermenistan’ın Yukarı Karabağ ve çevresinde işgal ettiği topraklardan çekilmesinin elzem olduğu belirtildi. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını sonlandırması ve BMGK ve AGİT kararları çerçevesinde adım atılması gerektiği ifade edildi.

DENGE VE TARAFSIZLIK TALEBİ İLETİLDİ

Doğu Akdeniz konusunda ABD’nin dengeli ve tarafsız bir rol sergilemesi beklentisi dile getirildi. Türkiye’nin yapıcı tutumu sayesinde gerçekleşen diyalog ve iş birliği sürecinin karşılıksız bırakılmamasının ve desteklenmesinin bölgesel barışa katkı sağlayacağına vurgu yapıldı. Ayrıca, Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ilişiklerin geliştirilmesi vurgulandı.

Diğer yandan ABD bugün en büyük savaş gemisini Doğu Akdeniz’e göndererek kalıcı olarak Girit Adası’na demirletmişti.